Posedovanje vatrenog oružja je u korelaciji sa povišenim nivoom olova kod dece

Posedovanje vatrenog oružja je u korelaciji sa povišenim nivoom olova kod dece

Izloženost olovu u detinjstvu, prvenstveno od boje i vode, predstavlja značajan zdravstveni problem u Sjedinjenim Državama, ali nova studija je identifikovala iznenađujući dodatni izvor izloženosti olovu koji može nesrazmerno štetiti deci: vatreno oružje.

Tim predvođen istraživačima sa Univerziteta Braun otkrio je vezu između posedovanja vatrenog oružja u domaćinstvu i povišenih nivoa olova u krvi dece u 44 države, čak i kada se kontroliše drugi glavni izvori izloženosti olovu.

Izloženost olovu iz vatrenog oružja je daleko manje istražena nego iz priznatih izvora poput vode ili boja na bazi olova, ali može biti podjednako opasna po zdravlje dece, rekao je dr Kristijan Huver. kandidat za epidemiologiju na Brovn’s School of Public Health, koji je vodeći autor studije objavljene u Journal of Pediatrics.

„Ovo je veoma zabrinjavajuće jer nemamo sistem praćenja olova od upotrebe vatrenog oružja, kao što imamo sa bojama za stanovanje, i ne postoji sistem koji bi minimizirao ili sprečio izloženost dece olovu u vatrenom oružju“, rekao je Huver. „Upotreba vatrenog oružja je relativno neproveren izvor izloženosti olovu u detinjstvu. Trenutno ne postoji način da se spreči izlaganje i nema intervencija kada se to dogodi.“

U studiji, povezanost između povišenog nivoa olova i upotrebe vatrenog oružja bila je skoro jednako jaka kao i veza za boje na bazi olova, primetio je Huver.

Nivoi olova kod dece u Sjedinjenim Državama su decenijama konstantno visoki. Iako su uvedene mere javnog zdravlja kako bi se sprečilo i smanjilo trovanje olovom u detinjstvu iz boja i vode za piće, nivoi olova u krvi nisu u skladu sa značajnim merama opali, rekao je Huver.

Olovo koje se odnosi na vatreno oružje nastaje kada pojedinac isprazni vatreno oružje koje koristi municiju i prajmer na bazi olova, koji se najčešće koriste u Sjedinjenim Državama, rekao je Huver. Olovna prašina se slaže na odeću i lične predmete, kao što su telefoni ili torbe, kao i na vozila i zajedničke prostore. Deca su podložnija olovu od odraslih zbog njihove sklonosti da gutaju zagađivače kroz normalno ponašanje ruka na usta.

„Obično su mesta na kojima se sakuplja olovo vezano za vatreno oružje, kao što su tepisi, mesta na kojima mala deca provode značajnu količinu vremena“, rekao je Huver, koji je koistražitelj u Harvardskom centru za kontrolu povreda.

Prethodna studija koju je vodio Huver otkrila je vezu između vatrenog oružja i povišenog nivoa olova u krvi dece u gradovima i mestima u Masačusetsu; ova nova studija uključila je 44 američke države koje izveštavaju o javnozdravstvenim podacima o nivoima olova u krvi dece.

Pošto ne postoji državna baza podataka koja pokriva vlasništvo vatrenog oružja u različitim državama, istraživači su koristili široko prihvaćenu proksi meru koju je razvila RAND Corporation da bi procenili nivoe državnog vlasništva oružja u domaćinstvu. Ova metrika kombinuje podatke o samoubistvima vatrenim oružjem, lovačkim dozvolama, pretplatama na časopis Guns and Ammo i provere prošlosti.

Oni su uporedili podatke iz posredne mere sa izveštajima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti o podacima nadzora koncentracije olova u krvi za decu mlađu od 6 godina. Analiza je obuhvatila godine između 2012. i 2018. godine.

Prema studiji, na svakih 10% povećanja broja domaćinstava koja prijavljuju da poseduju pištolj, postoji približno 30% povećanja u slučajevima povišenih nivoa olova u pedijatrijskoj krvi.

Izloženost olovu u detinjstvu povećava rizik od problema u ponašanju, smanjenih kognitivnih sposobnosti i lošeg rasta i razvoja. Ne postoji bezbedan nivo izloženosti olovu, rekao je Džozef Braun, profesor epidemiologije i direktor Centra za zaštitu životne sredine dece u Braunu.

„Uprkos naporima javnog zdravlja da se spreči ili smanji izloženost olovu u detinjstvu, značajan deo dece u SAD je i dalje izložen“, rekao je Braun. „Dakle, moramo da identifikujemo druge izvore izloženosti olovu u dečjem okruženju da bismo zaštitili njihova tela i mozak u razvoju.

Autori su zaključili da podaci sugerišu da je vatreno oružje značajan izvor izloženosti dece olovu što zahteva ciljanija istraživanja.