Dojenje: Ključ za zdrav razvoj beba i majki

Dojenje: Ključ za zdrav razvoj beba i majki

Postoji mnoštvo studija koje podržavaju brojne načine na koje dojenje pomaže razvoju bebe – i zdravlju majki.

Međutim, previše žena okleva da počnu da doje ili se pridržavaju toga ako to učine, kaže Nadin Rozenblum, koordinatorka programa perinatalne laktacije u bolnici Džons Hopkins u Baltimoru.

„Još uvek postoji toliko zabluda o dojenju i opštem nedostatku podrške da mnoge žene prekidaju dojenje ili dodaju formulu kada im to nije nužno“, dodala je ona.

Postoji jednostavan odgovor: „Bebe koje se hrane samo majčinim mlekom u prvih šest meseci života su najzdravije“, rekao je Rozenbaum.

U stvari, novorođenčad su po prirodi i sopstvenom imunološkom sistemu pripremljena da primaju majčino mleko, primetila je ona.

„To je ono što telo bebe očekuje da jede, konzumira i najefikasnije koristi“, kaže Rozenblum.

Evolucija je pomogla da se majčino mleko razvije u savršen izvor hranljivih materija i sadrži stotine poznatih tipova hranljivih materija (koje još treba da se otkrije).

U majčinom mleku postoji nešto što odgovara potrebama bebe u svakoj fazi razvoja, a ključno je za pomoć u izgradnji imunog sistema.

Studije su pokazale da su dojene bebe otpornije od beba hranjenih formulom na razvoj astme, alergija, ekcema, respiratornih bolesti, dijareje, Kronove bolesti, kolitisa, dijabetesa (oba tipa), gojaznosti, pa čak i leukemije u detinjstvu. Takođe se čini da štiti od sindroma iznenadne smrti novorođenčadi (SIDS).

Majčino mleko se čak menja i vremenskim prilikama: kako spoljašnje temperature rastu, sadržaj vode u majčinom mleku se povećava tako da beba ostaje hidrirana, primetio je stručnjak Džons Hopkins.

Formula jednostavno ne može da se takmiči: „Ne možete proizvesti ono što mama pravi novo za bebu svaki dan“, rekao je Rozenbaum.

Prema Rosenblumu i stručnjacima iz Johns Hopkinsa, dojenje bebe ubrzo nakon rođenja poboljšava zdravlje majke kratkoročno i dugoročno.

Na primer, ubrzo nakon porođaja, početak dojenja pomaže novopečenoj majci da izbaci placentu, usporava postporođajno krvarenje, uzrokuje da se materica smanji na veličinu pre trudnoće i sagoreva kalorije.

Na duži rok, čini se da žene koje doje svoju decu imaju manji rizik od osteoporoze, dijabetesa, raka dojke, raka jajnika i raka endometrijuma, zajedno sa srčanim oboljenjima i visokim krvnim pritiskom.

Prema rečima stručnjaka iz Dečje bolnice u Filadelfiji (CHOP), za nove mame može biti zastrašujuće da razmišljaju o dojenju. Na kraju krajeva, nove bebe obično doje osam puta svaka 24 sata.

Ključ za uspešno dojenje je ono što je poznato kao „zakopčavanje“, rekli su stručnjaci iz CHOP-a. Tada beba zakači usta za bradavicu.

„Ključ uspešnog dojenja je način na koji postavljate i stavljate bebu na dojku“, rekli su stručnjaci iz CHOP-a. „Trebalo bi da držite bebu ‘trbuščić uz stomak’ tako da nema prostora između vašeg tela i bebe. Beba treba da bude okrenuta prema dojci.“

Oduprite se nagonu da pritisnete bebinu glavu, ali pri hranjenju poduprite dojku rukom. Držite prste daleko iza areole i pazite da ne pritiskate unutrašnju dojku (ovo će takođe pomoći u sprečavanju bolnih bradavica).

Za najuspešnije hvatanje, „vaša beba treba da otvori usta dovoljno široko da uzme i bradavicu i deo areole [tamno područje oko bradavice] u usta“, kaže CHOP. „Uglovi bebinih usta treba da budu pod širokim uglom, a gornje i donje usne treba da budu izvan njegovih usta.“

Postoje neki znaci da „zakopčavanje“ ne radi:

Briga o nedostatku mleka uobičajena je među novim mamama, kažu stručnjaci CHOP-a. Naročito tokom prve nedelje života, bebe mogu češće da doje, a mame bi to mogle protumačiti kao da im nedostaje dovoljno mleka.

Ali to je normalna faza procesa dojenja, kažu stručnjaci. U stvari, priroda je dizajnirala dojenje tako da se količina mleka povećava sa sve većom potražnjom bebe. Vaše grudi bi trebalo da budu mekše nakon hranjenja, a to je dobar znak da beba dobija dovoljno mleka.

Oduprite se iskušenju da dojenje „dopunite“ adaptiranim mlekom ili hranjenjem na flašicu, rekli su stručnjaci CHOP-a.

„Flašice izazivaju probleme na dva načina. One pune vašu bebu, tako da neće dojiti tako često. Kada dojite ređe, nećete proizvoditi toliko mleka“, napisali su stručnjaci CHOP-a.

„Hranjenje na flašicu takođe izaziva probleme sa sisanjem dojke“, dodali su. „Bradavica za flašicu je mnogo drugačije oblikovana od vaše bradavice i mleko brže teče iz flašice. Bebe mogu postati zbunjene kada im se ponudi flašica ili cucle u ranim nedeljama kada tek uče kako da doje.

Bebe dobijaju dovoljno majčinog mleka kada:

Kao pravilo, dozvolite bebi da doji najmanje 15 minuta. Stručnjaci CHOP primećuju da je majčino mleko vodenastije na početku sesije dojenja i postaje sve masnije kako se dojenje nastavlja, sve dok beba ne dobije „zadnje“ mleko sa visokim sadržajem masti pred kraj dojenja. Ovaj veoma hranljiv oblik majčinog mleka je važan, pa ostavite bebi dovoljno vremena da ga primi.

Bebe vas obično obaveštavaju kada su site puštanjem dojke. U tom trenutku možete podrignuti bebu ili joj promeniti pelenu. Možda ćete želeti da im ponudite drugu dojku. Ako je beba gladna, prihvatiće dojku i sisati.

„Pobrinite se da menjate stranu sa koje počinjete jer je bebina sisanje uvek jače na početku hranjenja“, rekli su stručnjaci iz CHOP-a.

Nove majke će primetiti da, u dobi od oko dve nedelje, šest nedelja i tri meseca, bebe možda žele da doje svakih 1 do 1½ sata tokom dana ili dva. To je zato što oni obično prolaze kroz nagle rasta u ovim godinama.

Potreba bebe izaziva povećanje maminog mleka. „Dozvolite svojoj bebi da doji onoliko često koliko želi tokom ovih dana i napravićete dovoljno mleka za dan ili dva“, rekli su stručnjaci iz CHOP-a.

Postoje znaci da je dojenje manje nego optimalno i možda ćete želeti da se obratite svom pedijatru. Ovi znaci uključuju:

Prema Roseblum Johnsa Hopkinsa, postoji mnogo pouzdane podrške koja će pomoći majkama u procesu dojenja.

Pridruživanje času prenatalnog dojenja može biti od velike pomoći, rekla je ona. „Ovi časovi pokrivaju prednosti dojenja, osnove snabdevanja mlekom, kako održavati mleko kada su mama i beba odvojene, kako razumeti ponašanje bebe i proceniti kada je beba dobro uhranjena, kao i položaje za dobro držanje“, rekao je Rozenbaum. .

Kada dojite, najbolje je da se odreknete nasumičnih internet pretraživanja o ovoj temi i razgovarate direktno sa stručnjakom za dojenje, rekla je ona. „Stručnjaci za laktaciju mogu da usmere žene na dobre informacije i pruže praktičnu pomoć u bolnici. Ako žene nisu u mogućnosti da se sastanu u bolnici, medicinske sestre su takođe dostupne da odgovore na pitanja preko telefona ili e-pošte“, rekla je ona.

Pronađite lokalnu grupu za podršku. Mnoge bolnice pomažu u koordinaciji grupa za podršku ženama koje doje. Na ovim skupovima „majke mogu da dele priče, da uče iz iskustava jedne druge i da vežbaju dojenje u grupnom okruženju“, objasnio je Rozenbaum.