Brzi napredak modela obrade prirodnog jezika (NLP) i velikih jezičkih modela (LLM) omogućio je razvoj novih konverzacijskih agenata specifičnih za upotrebu dizajniranih da odgovore na specifične vrste upita. Oni se kreću od agenata veštačke inteligencije koji nude akademsku podršku do platformi koje nude opšte finansijske, pravne ili medicinske savete.
Istraživači sa Tehnološkog univerziteta Hefei i Sveobuhvatnog nacionalnog naučnog centra Hefei nedavno su radili na razvoju platforme zasnovane na veštačkoj inteligenciji koja može da pruži neprofesionalnu, ali potencijalno korisnu psihološku podršku. Njihov rad, predstavljen na Međunarodnoj konferenciji o multimedijskom modeliranju održanoj u Amsterdamu od 29. januara do 2. februara, predstavlja EmoAda, konverzacijski sistem obučen da se uključi u emocionalne razgovore, koji nudi jeftinu i osnovnu psihološku podršku.
„Naš rad je nastao iz zabrinutosti zbog sve veće rasprostranjenosti psiholoških poremećaja kao što su depresija i anksioznost, posebno nakon pandemije COVID-19, kao i zbog značajnog jaza u dostupnosti profesionalnih psiholoških usluga“, Sjao Sun, koautor novine, rekao je Tech Ksplore.
„Ovaj rad se zasniva na različitim istraživačkim naporima, kao što su oni Fei-Fei Li-a i drugih o merenju težine depresije na osnovu govornog jezika i izraza lica, onih od strane Ksiao Sun-a i drugih o multimodalnim mrežama pažnje za procenu ličnosti i razvoju AI-a. zasnovani na sistemima emocionalne podrške, kao što su Google-ov LaMDA i OpenAI-ov ChatGPT.“
Primarni cilj ove nedavne studije bio je da se stvori isplativ sistem psihološke podrške koji bi mogao da percipira emocije korisnika na osnovu različitih inputa, proizvodeći personalizovane i pronicljive odgovore. Ovaj sistem nije dizajniran da zameni stručnu pomoć, već radije da ublaži stres i pomogne korisnicima da povećaju svoju mentalnu fleksibilnost, što je karakteristika koja je povezana sa dobrim mentalnim zdravljem.
„EmoAda je multimodalna interakcija emocija i sistem psihološke adaptacije dizajniran da ponudi psihološku podršku pojedincima sa ograničenim pristupom uslugama mentalnog zdravlja“, objasnio je Sun. „Radi tako što prikuplja multimodalne podatke u realnom vremenu (audio, video i tekst) od korisnika, izdvaja emocionalne karakteristike i koristi multimodalni model velikog jezika za analizu ovih karakteristika za prepoznavanje emocija u realnom vremenu, psihološko profilisanje i planiranje strategije usmeravanja. .“
EmoAda, platforma koju su kreirali Sun i njegove kolege, može da otkrije emocije korisnika analizom različitih tipova senzornih podataka, uključujući njihov glas, video snimak njihovog lica i tekst. Na osnovu ovih analiza, sistem proizvodi personalizovane dijaloge emocionalne podrške, isporučujući ih putem teksta ili putem digitalnog avatara.
Na osnovu potreba korisnika i poteškoća koje pominju, platforma može predložiti različite aktivnosti koje bi mogle biti korisne. Neke od ovih aktivnosti su olakšane sadržajem dostupnim na platformi EmoAda, kao što su vođene prakse meditacije i muzika za opuštanje ili oslobađanje od stresa.
„Kada je testiran sa stvarnim korisnicima, pokazalo se da EmoAda pruža prirodnu i humanizovanu psihološku podršku“, rekao je Sun. „U ovim ispitivanjima smo otkrili da neki korisnici više vole da razgovaraju sa veštačkom inteligencijom jer to može značajno da smanji njihovu zabrinutost zbog kršenja privatnosti i društvenog pritiska. Uključivanje u dijalog sa veštačkom inteligencijom stvara bezbedno okruženje bez osuđivanja gde korisnici mogu da izraze svoja osećanja i brige bez strah od osude ili pogrešnog razumevanja. Sistemi veštačke inteligencije kao što je EmoAda takođe nude podršku 24 sata dnevno, bez vremenskih ograničenja, što je značajna prednost za korisnike kojima je pomoć potrebna u bilo kom trenutku.“
U početnim testnim ispitivanjima, istraživači su otkrili da je jedan od najcenjenijih aspekata EmoAde njegova anonimnost. U stvari, korisnici su često pominjali da se osećaju prijatno kada dele privatne informacije o kojima bi im bilo teško da razgovaraju sa drugim ljudima licem u lice.
U budućnosti, ovaj novi sistem zasnovan na veštačkoj inteligenciji mogao bi da se primeni kao osnovna usluga podrške za ljude koji ne mogu da priušte profesionalnu psihološku negu ili čekaju da pristupe dostupnim uslugama mentalnog zdravlja. Pored toga, EmoAda bi mogla da posluži kao inspiracija za druge istraživačke grupe, utirući put za razvoj drugih digitalnih platformi za mentalno zdravlje zasnovane na veštačkoj inteligenciji.
„Naše sledeće studije će se fokusirati na rešavanje trenutnih sistemskih ograničenja, uključujući optimizaciju multimodalne emocionalne interakcije velikog jezičkog modela kako bi se smanjilo stvaranje dezinformacija, poboljšale performanse ometanja modela, smanjile troškove i integrisale bazu znanja psiholoških stručnjaka kako bi se poboljšala pouzdanost i profesionalizam sistema“, Sun dodao je.