Ova gusto naseljena grupa zvezda je globularno jato NGC 1841, koje je deo Velikog Magelanovog oblaka (LMC), satelitske galaksije naše galaksije Mlečni put koja je udaljena oko 162.000 svetlosnih godina. Satelitske galaksije su vezane gravitacijom u orbitama oko masivnije galaksije domaćina.
Obično razmišljamo o galaktici Andromeda kao o najbližem galaktičkom pratiocu naše galaksije, ali je tačnije reći da je Andromeda najbliža galaksija koja nije u orbiti oko galaksije Mlečni put. U stvari, desetine satelitskih galaksija kruže oko naše galaksije i one su daleko bliže od Andromede.
Najveći i najsjajniji od njih je LMC, koji je lako vidljiv golim okom sa južne hemisfere u uslovima tamnog neba daleko od svetlosnog zagađenja.
LMC je dom mnogih globularnih jata. Ova nebeska tela padaju negde između otvorenih jata — koja su mnogo manje gusta i čvrsto povezana — i malih, kompaktnih galaksija. Sve sofisticiranija zapažanja otkrivaju da su zvezdane populacije i karakteristike globularnih jata raznovrsne i složene, a mi tek treba da u potpunosti razumemo kako se formiraju ove čvrsto zbijene grupe zvezda.
Međutim, postoje određene konzistencije u svim globularnim jatima: oni su veoma stabilni i dugo zadržavaju svoj oblik, što znači da su generalno veoma stari i sadrže veliki broj veoma starih zvezda. Globularna jata su slična nebeskim „fosilima“. Baš kao što fosili pružaju uvid u rani razvoj života na Zemlji, globularna jata kao što je NGC 1841 mogu pružiti uvid u veoma rano formiranje zvezda u galaksijama.