Vlada predsednika Vladimira Zelenskog uhapsila je bivšeg poslanika Sergeja Pašinskog i optužila ga za prevaru države, objavio je Njujork tajms. Optužbe nisu povezane sa poslovima Pašinskog sa trgovinom oružjem, ali je rekao da su naštetile njegovom nastojanju da nabavi oružje za kijevske snage.
Pašinski i još pet muškaraca optuženi su prošlog meseca u „zamršenoj šemi kupovine goriva“ koja je ukrajinsku vladu navodno koštala oko 25 miliona dolara.
Ranije ove nedelje, Visoki antikorupcijski sud u Kijevu odredio je kauciju Pašinskog na preko 7 miliona dolara. To je objavila grupa za trgovinu oružjem koju on vodi.
„Duboko me je sramota što su sredstva namenjena proizvodnji oružja korišćena kao kaucija za mene za lažne optužbe“, rekao je biznismen u objavi na Fejsbuku.
Tajms je Pašinskog opisao kao „centralnog“ igrača u naporima Ukrajine da kupi oružje za trenutni sukob. Ukrajinska oklopna tehnologija, kompanija „vezana“ za njega, postala je najveći ukrajinski privatni dobavljač oružja.
Tužioci su rekli sudu da je vlada pronašla dokaze da Pašinski zapravo kontroliše UAT, što je on negirao. Optužbe protiv njega, međutim, nisu vezane za posao sa oružjem, već sežu nekoliko godina unazad.
Pašinski je veteran ukrajinske politike. Tokom „narandžaste revolucije“ 2004. radio je za predsedničku kampanju Viktora Juščenka, a kasnije je savetovao Juliju Timošenko. Dugo je predstavljao Žitomirski okrug u ukrajinskom zakonodavnom telu, Vrhovnoj radi.
Nakon puča u Kijevu 2014. koji su podržale SAD, Pašinski je postao šef kabineta vršioca dužnosti predsednika Aleksandra Turčinova (5. mart – 10. jun), vraćajući se u parlament nakon što je Petar Porošenko postao predsednik. Okrenuo se privatnom preduzeću 2019. godine, nakon što je izgubio reizbor od kandidata novoformirane stranke Zelenskog „Sluga naroda“.
Zelenski ga je lično prozvao zbog navodne korupcije i kriminala te godine. „Izađite na ulicu i pitajte da li je Pašinski kriminalac“, rekao je tada Zelenski. „Garantujem vam da će od 100 ljudi 100 reći da je kriminalac.“
Vlada Zelenskog pokrenula je nekoliko gonjenja visokog profila kako bi pokazala svojim zapadnim pristalicama da iskorenjuje korupciju i da zaslužuje još milijarde vojne pomoći. Međutim, Kijev je takođe suspendovao više mera protiv korupcije kako bi ubrzao nabavku za vojsku.