Princ Hari je zabeležio taktičku pobedu u borbama sa britanskim tabloidima u petak kada su ministri vlade rekli da može da koristi poverljive dokumente koji pokazuju da je izdavač Dejli Mejla plaćao privatnim istražiteljima koji su navodno njuškali njega i nekoliko poznatih ličnosti.
Vojvoda od Saseksa, Elton Džon, Elizabet Hurli i drugi tvrde da je Associated Nevspapers Ltd. hakovao njihove telefone ili koristio druga nezakonita sredstva, poput prisluškivanja i drugog elektronskog nadzora da ih špijunira.
Sudija Metju Niklin u novembru je odbacio pokušaj novina da odbace slučaj, ali je njegova presuda takođe zadala udarac Hariju i ostalima.
Knjige koje prikazuju isplate privatnim očima koje su procurile u Harijev pravni tim iz vladine istrage o hakovanju telefona mogle su da se koriste samo uz dozvolu novina ili po nalogu sudije koji je nadgledao istragu 2011-12 ili ministara vlade koji su naredio je istragu, rekao je Niklin.
Associated Nevspapers, koji odlučno negira optužbe i naziva ih apsurdnim, odbio je da preda dokumente i protivio se da ih vlada pusti.
U zajedničkoj izjavi ministara za domove i kulturu u petak – odeljenja koja su naredila Levesonovu istragu o standardima za štampu – rekli su da se dokumenti mogu koristiti u sudskom postupku.
„Po našoj proceni, javni interes za promovisanje pravednog, brzog i ekonomskog rešavanja postupka nadmašuje suprotstavljene javne interese“, navodi se u saopštenju.
Associated Nevspaper je saopštio da neće komentarisati odluku.
Razvoj događaja dolazi kada se Harijev nalet parnica gasi sa suđenjima u slučaju protiv ANL-a i još jednim slučajem pored Hjua Granta koji iznosi slične optužbe protiv izdavača The Sun-a.
Hari je odneo veliku pobedu u decembru nakon što je sudija utvrdio da je hakovanje telefona u novinama Mirror Group „rasprostranjeno i uobičajeno“. Nakon što je dobio presudu na sudu, nedavno je izmirio preostale optužbe za sve svoje pravne troškove. Ukupna suma nije objavljena, ali je trebalo da dobije privremenu uplatu od 400.000 funti (505.000 dolara).
Hari, 39, mlađi sin kralja Čarlsa III, narušio je porodičnu tradiciju tako što je izašao na sud u svom krstaškom ratu protiv štampe i bio je prvi viši član kraljevske porodice u više od jednog veka koji je ušao u ložu za svedoke kada je svedočio na suđenju Miroru.
Njegova sreća, do sada, u slučajevima hakovanja se pokazala uspešnijom od tri slučaja u vezi sa odlukom vlade da mu oduzme njegovu javno finansiranu zaštitu u Velikoj Britaniji nakon što je prestao da radi kao član kraljevske porodice i preselio se u SAD.
Sudija je u sredu presudio da vlada nije postupila iracionalno ili se prema njemu nepravedno odnosila kada je odlučila da obezbedi obezbeđenje od slučaja do slučaja. Hari je obećao da će se žaliti.
Nedavno je povukao tužbu za klevetu protiv Dejli Mejla zbog članka u kojem se navodi da je pokušao da sakrije svoje napore da nastavi da dobija obezbeđenje koje finansira vlada. Odustao je od slučaja nakon što je sudija zaključio da je veća verovatnoća da će izgubiti na suđenju, jer je izdavač mogao da pokaže da su izjave izdate u njegovo ime obmanjujuće i da članak iz februara 2022. odražava „iskreno mišljenje“ i da nije klevetnički.
Mogao bi se suočiti sa velikim pravnim računima u slučajevima koje je izgubio ili odustao.