Emisije ugljen-dioksida povezane sa energijom porasle su na rekordni nivo 2023. godine, ali je rast usporen u odnosu na prethodne godine zahvaljujući kontinuiranoj ekspanziji čistih tehnologija, saopštila je u petak Međunarodna agencija za energiju.
Emisije CO2 iz energije porasle su za 1,1 odsto u 2023. godini, povećavši se za 410 miliona tona na rekordnih 37,4 milijarde tona, usporavajući u odnosu na povećanje od 490 miliona tona u 2022. godini, saopštila je IEA u svom godišnjem ažuriranju emisija.
IEA je saopštila da bi bez tehnologija kao što su solarni paneli, turbine na vetar, nuklearna energija i električni automobili, globalno povećanje emisije CO2 u vezi sa energijom u poslednjih pet godina bilo tri puta veće od registrovanih 900 miliona tona.
Preko 40 odsto prošlogodišnjeg povećanja emisija ugljenika iz energije rezultat je jakih suša u Kini, Sjedinjenim Državama, Indiji i drugde koje su smanjile proizvodnju hidroelektrana i primorale komunalne kompanije da pribegnu fosilnim gorivima.
Bez nedostatka vode, globalne emisije ugljenika samo iz proizvodnje električne energije bi pale prošle godine.
Energetske emisije ugljenika porasle su u Kini i Indiji 2023. godine, dok su napredne ekonomije zabeležile rekordan pad iako su njihove ekonomije rasle. Njihove emisije su pale na 50-godišnji minimum pošto je potražnja za ugljem pala na nivoe koji nisu viđeni od ranih 1900-ih.
Po prvi put prošle godine, najmanje polovina energije proizvedene u naprednim ekonomijama dolazi iz izvora sa niskim emisijama poput obnovljivih i nuklearnih izvora.
Čak i dok su emisije u Kini rasle, ona je 2023. dodala solarne fotonaponske kapacitete koliko je ceo svet učinio 2022. godine.
„Tranzicija čiste energije je prošla niz testova na stres u poslednjih pet godina – i pokazala je svoju otpornost“, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol.
„Pandemija, energetska kriza i geopolitička nestabilnost sve su imale potencijal da izokrenu napore za izgradnju čistijih i sigurnijih energetskih sistema. Umesto toga, videli smo suprotno u mnogim ekonomijama.“