Satelitski snimci koje analizira veštačka inteligencija pojavljuju se kao novi alat u pronalaženju nemapiranih puteva koji uništavaju životnu sredinu u oblastima divljine.
Uvaženi profesor sa Univerziteta Džejms Kuk, Bil Lorans, bio je koautor studije koja analizira pouzdanost automatizovanog pristupa mapiranju puteva velikih razmera, koristeći konvolucione neuronske mreže obučene na podacima o putevima, koristeći satelitske slike.
On je rekao da Zemlja doživljava talas izgradnje puteva bez presedana, sa oko 25 miliona kilometara novih asfaltiranih puteva koji se očekuju do sredine veka.
„Otprilike 90% svih izgradnje puteva odvija se u zemljama u razvoju, uključujući mnoge tropske i suptropske regione izuzetnog biodiverziteta.
„Naglim povećanjem pristupa nekadašnjim udaljenim prirodnim područjima, loše regulisan razvoj puteva izaziva dramatično povećanje narušavanja životne sredine usled aktivnosti kao što su seča šuma, rudarstvo i čišćenje zemljišta“, rekao je profesor Lorens.
On je rekao da mnogi putevi u takvim regionima, legalni i ilegalni, nisu mapirani, a studije mapiranja puteva u brazilskom Amazonu, azijsko-pacifičkom regionu i drugde redovno otkrivaju do 13 puta veću dužinu puteva nego što je prijavljeno u vladinim ili bazama podataka o putevima.
„Tradicionalno, mapiranje puteva je podrazumevalo ručno praćenje karakteristika puta, korišćenjem satelitskih snimaka. Ovo je neverovatno sporo, što čini gotovo nemogućim da se ostane na vrhu globalnog cunamija na putevima“, rekao je profesor Lorens.
Istraživači su obučili tri modela mašinskog učenja da automatski mapiraju karakteristike puteva sa satelitskih snimaka visoke rezolucije koji pokrivaju ruralna, uglavnom udaljena i često pošumljena područja Papue Nove Gvineje, Indonezije i Malezije.
„Ova studija pokazuje izuzetan potencijal veštačke inteligencije za velike zadatke poput globalnog mapiranja puta. Još nismo tamo, ali dobro napredujemo“, rekao je profesor Lorens.
„Putevi koji se razmnožavaju su verovatno najvažnija direktna pretnja tropskim šumama na globalnom nivou. Za nekoliko godina, veštačka inteligencija bi nam mogla dati sredstva za mapiranje i praćenje puteva širom ekološki najkritičnijih oblasti na svetu.“
Rad je objavljen u časopisu Daljinska detekcija.