U Nemačkoj se godišnje dogodi više od 831.000 fragilnih fraktura, što je ekvivalent 95 slomljenih kostiju na sat. Uzrok je osteoporoza, bolest u kojoj skelet postaje slab i lomljiv, povećavajući rizik od preloma krhkosti koji rezultiraju invalidnošću, gubitkom nezavisnosti i preranom smrću za neke obolele.
Širom zemlje od osteoporoze boluje skoro 5,6 miliona ljudi, od kojih su 4,5 miliona žene. Uprkos dostupnosti efikasnih i bezbednih lekova za smanjenje rizika od fragilnih fraktura, postoji ogroman jaz u lečenju: procenjuje se da 2,5 miliona žena starijih od 50 godina ili približno 76% svih žena koje su pod visokim rizikom od preloma, ostaju nelečeni za osteoporozu.
Međunarodna fondacija za osteoporozu (IOF) Capture the Fracture program, u partnerstvu sa vodećim nemačkim stručnjacima, objavila je novi izveštaj pod nazivom „Rešenja za prevenciju fraktura u Nemačkoj“. Izveštaj opisuje opterećenje osteoporoze i politiku zdravstvene zaštite u Nemačkoj i predlaže ključne strategije usmerene na suzbijanje eskalacije incidence skupih fragilnih fraktura.
Koautor izveštaja, dr Uve Maus, šef odeljenja za endoprotetiku i osteologiju u Univerzitetskoj bolnici u Dizeldorfu i potpredsednik Nemačkog društva za osteoologiju (DVO), izjavio je: „Fragilnost fraktura već predstavlja veliki zdravstveni teret kod starijih. stanovništva, a oni su povezani sa rastućim finansijskim troškovima koji su iznosili procenjenih 13,8 milijardi evra u 2019. Do 2050. 30% nemačke populacije će biti starije od 65 godina, u poređenju sa 19% u 2006.
„Ova promena u demografiji će značajno povećati učestalost i društveni teret fraktilnih fraktura, preteći da optereti kapacitete našeg zdravstvenog sistema, uključujući pružanje dugotrajne nege. Očigledno je da se ovoj predstojećoj krizi treba hitno pozabaviti, počevši od uz implementaciju strategija za poboljšanje započinjanja lečenja i pridržavanja i fokusiranja na prevenciju preloma koji se ponavljaju“.
Veoma je važno da se svaki pacijent koji ima frakturu identifikuje i leči kako bi se smanjio rizik od budućih preloma. Nemačka studija koja je obuhvatila oko 18.000 pacijenata sa prelomima pokazala je da su se naknadni prelomi dogodili kod 16% pacijenata tokom perioda praćenja od jedne godine.
Druga studija je pokazala da je kod pacijenata starijih od 70 godina, 30% imalo najmanje jedan naredni prelom tokom srednjeg praćenja od 3,2 godine. Prelomi kuka su od posebnog značaja s obzirom da su opasni po život i skupi, stvarajući nasleđe finansijskog tereta.
U Nemačkoj, 12% pacijenata sa prelomom kuka se institucionalizuje u roku od 6 meseci od otpusta iz bolnice, pri čemu rizik od institucionalizacije eksponencijalno raste sa godinama. Približno 21% pacijenata sa prelomom kuka umre u roku od 6 meseci, a 28% u roku od 12 meseci od preloma.
Ipak, samo 20% do 40% nemačkih žena dobija tretman protiv osteoporoze u prvoj godini od preloma osteoporoze, a upornost na lekovima je niska, a procenjuje se da leži između samo 17% i 40%.
Multidisciplinarna služba za negu posle preloma zasnovana na koordinatorima, najčešće poznata kao Služba za vezu sa frakturom (FLS), je dokazan način da se osigura da se ovi visokorizični pacijenti identifikuju i ponudi im nega nakon preloma da bi povratili zdravlje. pokretljivost i sprečavanje budućih preloma. Nemačka trenutno zaostaje u primeni FLS-a, koji su dostupni u samo 1-10% bolnica koje leče pacijente sa prelomima.
Nemačka ima nekoliko pozitivnih preduslova za efikasno lečenje osteoporoze, uključujući univerzalno usvojene smernice za lečenje, robusno prikupljanje podataka putem nacionalnog registra preloma kuka i punu nadoknadu lekova za osteoporozu.
Štaviše, odobrenje Programa upravljanja bolestima za osteoporozu (DMP) od strane nadležne vladine agencije podiglo je osteoporozu do njenog opravdanog statusa kao jednog od najvažnijih hroničnih i progresivnih stanja. To znači da, otprilike od 2023. godine, pacijenti kojima je dijagnostikovana osteoporoza i koji zahtevaju lekove protiv osteoporoze teoretski mogu da dobiju negu u okviru strukturiranog programa lečenja.
Dr Pejman Hadži, profesor akušerstva, ginekologije i endokrinologije na Univerzitetu Filips, Marburg, Nemačka, i član IOF komiteta naučnih savetnika, izjavio je: „Odobrenje DMP-a je bio važan korak napred, i šteta je što organizacioni i finansijski problemi su ugušili njegov napredak i usvajanje. Međutim, ovo je samo jedan od nekoliko izazova sa kojima se suočavamo.“
„Trenutno ne postoji dosljedna implementacija robusnog puta liječenja kako bi se osigurala adekvatna nega nakon otpusta, pojačana podjelom između bolničkih i primarnih zdravstvenih ustanova u pogledu dijagnoze i liječenja osteoporoze. To je dodatno otežano nedostatkom elektronskog sistema za razmjenu podataka , što znači da se kritične informacije, kao što su rezultati snimanja pacijenata, prethodni prelomi i propisani tretmani, ne dele između bolnica i privatnih praksi.“
Novi izveštaj daje četiri ključne preporuke koje bi se bavile ovim ključnim preprekama. Oni uključuju potrebu za većim finansijskim podsticajima za negu osteoporoze i razvoj FLS-a, optimizaciju pacijenta i puta lečenja, omogućavanje većeg prihvatanja FLS-a kako bi se povećale stope skrininga, dijagnoze i lečenja nakon preloma, i poboljšanje svesti javnosti o osteoporozi.
Dr Philippe Halbout, izvršni direktor Međunarodne fondacije za osteoporozu, zahvalio je mnogim nacionalnim stručnjacima koji su radili sa IOF Capture the Fracture Polici Group na objavljivanju preporuka, dodajući: „Ovaj vrijedan resurs služi kao vodič za efikasna rješenja koja, kada se implementiraju zajedno , rezultiralo bi manjim brojem fraktura, nižim troškovima zdravstvene zaštite, boljim ishodima pacijenata i, što je najvažnije, poboljšanim zdravljem, mobilnosti i kvalitetom života starije populacije u Nemačkoj.