Oči su nazvane prozorom u mozak. Ispostavilo se da oni takođe služe kao imunološka barijera koja štiti organ od patogena, pa čak i tumora, otkrili su istraživači sa Jejla.
U novoj studiji, istraživači su pokazali da vakcine ubrizgane u oči miševa mogu pomoći da se onesposobi virus herpesa, glavni uzrok moždanog encefalitisa. Na njihovo iznenađenje, vakcina aktivira imuni odgovor kroz limfne sudove duž optičkog nerva.
Rezultati su objavljeni u časopisu Priroda.
„Postoji zajednički imuni odgovor između mozga i oka“, rekao je Erik Song, naučni saradnik i stalni lekar na Odeljenju za imunobiologiju Medicinskog fakulteta Jejla i odgovarajući autor rada. „A oči pružaju lakši pristup terapijama lekovima nego mozak.“
Želeći da istraže imunološke interakcije između mozga i očiju, istraživački tim, koji je predvodio Song, otkrio je da oči imaju dva različita limfna sistema koji regulišu imune odgovore u prednjem i zadnjem delu oka.
Nakon što su vakcinisali miševe inaktiviranim virusom herpesa, istraživači su otkrili da limfni sudovi u ovojnici optičkog nerva na zadnjem delu oka štite miševe ne samo od aktivnih herpes infekcija, već i od bakterija, pa čak i tumora na mozgu.
Koristeći ovu novu biologiju, Songov tim trenutno testira novostvorene lekove iz njegove laboratorije koji se isporučuju injekcijama u oči koje mogu pomoći u borbi protiv makularnog edema ili propuštanja krvnih sudova mrežnjače koji su uobičajeni kod ljudi sa dijabetesom i glaukomom.
„Ovi rezultati otkrivaju zajedničko limfno kolo sposobno da uspostavi jedinstven imuni odgovor između zadnjeg oka i mozga, naglašavajući nedovoljno proučenu imunološku osobinu očiju i otvarajući potencijal za nove terapijske strategije kod bolesti oka i centralnog nervnog sistema“, pisali su autori.
Ksiangiun Iin, istraživač saradnik na Odeljenju za imunobiologiju Jejla; Sophia Zhang, studentkinja osnovnih studija na koledžu Jejl; i Ju Hjun Li, doktorant na Odseku za biomedicinsko inženjerstvo, su vodeći autori studije.