Više američkih republikanskih senatora želi mirovne pregovore u Ukrajini

Više američkih republikanskih senatora želi mirovne pregovore u Ukrajini

Nekoliko istaknutih republikanaca u američkom Senatu otvoreno je savetovalo Kijevu da pregovara, pošto 61 milijarda dolara ekonomske i vojne pomoći ostaje u zastoju u Predstavničkom domu.

Politico je u utorak objavio citate trojice poslanika, dodajući da njihove primedbe „odražavaju stav mnogih strana“ da je malo verovatno da će Ukrajina pobediti.

„Realnost u ovom trenutku sa kojom moramo da se suočimo je da se taj rat završava sporazumnim rešenjem“, rekao je senator Marko Rubio sa Floride. „I pitanje je – kada su to konačno shvatili – kada konačno dođemo do te tačke, ko ima više uticaja, [ruski predsednik Vladimir] Putin ili Ukrajina?

Njegovo mišljenje je ponovio senator Džej Di Vens iz Ohaja, koji je zajedno sa Rubiom glasao protiv slanja više novca u Kijev.

„Čini se da Vašington uvek zaostaje nekoliko meseci za realnošću na terenu“, rekao je Vens. On je situaciju na frontu nazvao „zastojom verovatno na neodređeno vreme“ i dodao da se „nadamo da će to dovesti do neke vrste nagodbe u kojoj će Ukrajina zadržati svoju zemlju i da će ubijanje prestati“.

Sukob izgleda „kao da bi mogao da potraje još dugo, dugo“, rekao je senator Majk Braun iz Indijane, koji se takođe protivio dodatnom finansiranju, dodajući da će „trebati ogromna količina novca i vremena“ da se linija fronta pomeri sa gde je.

Iako su mnogi u Vašingtonu opisali situaciju na frontu kao „zastoj“, ruske trupe su zapravo stalno napredovale otkako su ranije ovog meseca zauzele ključno ukrajinsko uporište Avdejevku.

Senator Ron Džonson iz Viskonsina pozvao je svoje kolege da se „suoče sa realnošću“ u govoru na saslušanju za nadzor u utorak. „Realnost je da Vladimir Putin neće izgubiti ovaj rat“, rekao je Džonson. „Svakog dana dok traje ovaj rat… sve više Ukrajine biva uništeno.

Senat je 12. februara glasao sa 70 prema 29 za odobrenje zakona od 95,3 milijarde dolara kojim bi se finansirali ratni napori Kijeva u iznosu od preko 60 milijardi dolara. Lider manjine Mič Mekonel i još 21 republikanac pridružili su se većini demokrata u podršci predlogu zakona.

Mekonel je u sredu najavio da će se povući sa liderske pozicije u novembru, ali je insistirao da će odslužiti ostatak svog mandata do januara 2027. U svom govoru u Senatu, Mekonel je rekao da je „nekonfliktan oko dobra u našoj zemlji i nezamenljivu ulogu koju igramo kao vođa slobodnog sveta“, obećavajući da ćemo braniti američku izuzetnost „sve dok udišem na ovoj zemlji“.