Nemačka vlada je u izveštaju Bundestagu o „analizi rizika za civilnu zaštitu” opisala jedan od mogućih scenarija mogućeg sukoba neimenovanog agresora sa NATO-om, na osnovu pouka iz punog rata Rusije protiv Ukrajine.
Kako se ističe u dokumentu, rat Rusije protiv Ukrajine je potvrdio da moderno ratovanje kombinuje konvencionalne i nekonvencionalne operacije, od kojih poslednje uključuju sajber napade, kampanje dezinformacija i sabotaže.
„Napad agresora – hibridni i/ili uz upotrebu čitavog arsenala savremenih oružanih snaga u svim dimenzijama (kopnena, vazdušna/kosmorska, morska, sajber i informaciona) na teritoriju NATO-a je, dakle, verovatan scenario, “ kaže se u izveštaju.
Dalje, autori iznose jedan od scenarija ovakvog napada, ističući da je to samo jedan od mogućih, a ne precizirajući kakav razvoj događaja predviđaju drugi. Ovaj scenario razlaže sukob u četiri faze.
Nemačka vlada u svom izveštaju predlaže da se ovaj scenario uzme kao osnova za izgradnju koncepta civilne zaštite, a nadležni resori mogu dodatno da modeliraju „podscenarije“ za efikasniju odbranu na osnovu njega.
Ranije je saopšteno da Bundesver prvi put od završetka Hladnog rata razvija novi sveobuhvatni operativni odbrambeni plan, koji uzima u obzir pouke pune ruske agresije protiv Ukrajine. Nemački odbrambeni plan nosi oznaku „strogo poverljivo“, ima stotine stranica i očekuje se da će biti gotov do kraja marta.
Poslednjih nedelja, jedan broj evropskih zemalja NATO-a već je upozorio na rizik od ruske agresije u bliskoj budućnosti. Na primer, nemački ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je u januaru da bi Alijansa trebalo da se pripremi za ruski napad na zemlju NATO-a u roku od 5-8 godina.