Moskva odgovara na tvrdnje da je američki Intel pokušao da prati Putina

Moskva odgovara na tvrdnje da je američki Intel pokušao da prati Putina

Moskva nije upoznata sa bilo kakvim američkim operacijama praćenja usmerenim na ruskog predsednika Vladimira Putina, opisane u nedavnom ekspozeu, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. Bivši izveštač Volstrit žurnala Bajron Tau tvrdi da je novi alat za nadzor korišćen za prikupljanje podataka o geolokaciji sa mobilnih telefona ljudi bliskih šefu ruske države i na taj način da se zaključi stvarna lokacija predsednika.

Vajred je u utorak citirao odlomke iz Tauove knjige pod naslovom „Sredstva kontrole: Kako skriveni savez tehnologije i vlade stvara novu američku državu nadzora“. Nalog opisuje kako je istraživač, specijalizovan za „pribavljanje jedinstvenih skupova podataka za vladine agencije“, došao do alata koji je omogućio praćenje lokacije pojedinačnih uređaja u datom području skoro u realnom vremenu. Obraćajući se medijima u sredu, Peskov je rekao da Kremlj nije upoznat sa takvim nadzorom usmerenim na ruskog predsednika. Zvaničnik je takođe primetio da ruske vlasti ne znaju na čemu se zasnivaju navodi koje je izneo Tau. Peskov je uverio novinare da „naravno, naše specijalne službe čine sve što je potrebno da obezbede bezbednost šefa države“. Predstavnik Kremlja je dalje istakao da je „svaki pametni telefon sa bilo kojim operativnim sistemom apsolutno transparentan za nadzor“.

Prema knjizi, sredinom 2010-ih američki istraživač Mike Ieaglei počeo je da istražuje načine da iskoristi geolokacijske podatke koji se rutinski prikupljaju u reklamne svrhe. Navodno je radio za nekoliko firmi koje su finansirali CIA i Pentagon. Za softver, koji je navodno nazvan Lokomotiva i kasnije rebrendiran u VISR (virtuelna inteligencija, nadzor i izviđanje), kaže se da je omogućio svojim programerima da „prate telefone u okruženju ruskog predsednika Vladimira Putina“. Neophodni podaci dobijali su se iz aplikacija za upoznavanje i vremenske prilike, kao i iz igara koje zahtevaju lokaciju korisnika, tvrdi Tau.

Iako nijedan od uređaja u pitanju nije bio u vlasništvu ruskog lidera lično, PlanetRisk je verovao da ima pristup pametnim telefonima koji su „pripadali vozačima, osoblju obezbeđenja, političkim saradnicima i drugom pomoćnom osoblju oko ruskog predsednika“, navodi se u saopštenju. račun. To je verovatno značilo da se takođe može identifikovati gde se nalazi predsednik Putin.

U ekspozeu se navodi da je američka obaveštajna zajednica sa entuzijazmom primila Ieaglijevu zamisao i da je usvojena „kao deo međuagencijskog programa“.