Čak i moderne hidroelektrane predstavljaju veliku pretnju rečnim staništima

Čak i moderne hidroelektrane predstavljaju veliku pretnju rečnim staništima

Čak i moderne i navodno nežnije hidroelektrane nanose znatnu štetu rečnim ekosistemima. Ovo pokazuje studija prof. Jirgena Geista sa katedre za biologiju vodenih sistema na TUM School of Life Sciences objavljena u Journal of Applied Ecology.

Geist i njegov tim istraživali su promene u složenim biocenozama u rekama na pet lokacija u Bavarskoj pre i posle postavljanja hidroelektrana. Oni su posmatrali ne samo ribe, već i mikroorganizme, vodene biljke i rast algi.

Na svim lokacijama uočene su značajne razlike u uslovima života, naglašava Geist. Ovo se odnosi na situaciju uzvodno i nizvodno od elektrana, kao i pre i posle instalacije.

„Suprotno onome čemu su se očekivali i predviđali operateri, novi tipovi elektrana nisu poboljšali uslove staništa za vrste koje vole sada“, navodi biolog. Konkretno, rekonstrukcija postojećih brana u kombinaciji sa daljim pregrađivanjem bi imala negativne efekte.

„Prilikom planiranja budućih postrojenja, pored pitanja ponekad znatnije štete po ribe pri prolasku kroz hidroelektrane, moraju se uzeti u obzir i ranije zanemareni uticaji na stanište i mrežu ishrane. Ovde se radi o ekološkom kontinuitetu i povezanosti. različitih rečnih sekcija kao važan kriterijum za zdrave rečne sisteme“, rekao je Geist. Zahtevi su definisani u Okvirnoj direktivi o vodama EU.

Brane i brane već imaju negativan uticaj na biodiverzitet, koji je pogoršan određenim tipovima elektrana. Biolog je posebno pomenuo lokacije Grosvajl i Au. Tamo je, na primer, povećanje cilja brane značajno smanjilo broj larvi majmuna, kamenjara i larvi u uzvodnom području blizu brane.

„Povećanje dubine vode i smanjenje brzine toka u uzvodnim područjima smanjuje razmenu vode bogate kiseonikom sa takozvanim sistemom šljunkovitih jazova na dnu vodotoka, važnim staništem za mnoge organizme, što dovodi do manjeg obilja vode. posebno izbirljivi mikroorganizmi.“

Studija je sprovedena na pet različitih reka u Bavarskoj. Pre početka istraživanja na svim lokacijama već su postojali različiti tipovi poprečnih objekata bez korišćenja hidroenergije. Od 2014. do 2020. godine tamo su postavljene takozvane inovativne hidroelektrane. Na istraživačkim lokacijama Au i Grosvajl (Iler i Lojzah) postojeće brane su zamenjene novim, dok na istraživanim lokacijama Hekerver, Ajksendorf i Bajerbrun (Rot, Švarcah, Izar) nisu vršene izmene na postojećim branama i nivo glave je ostao isti.