Prema rečima saradnika administratora NASA-e Džima Rojtera, slanje misija sa posadom na Mars do 2040. je hrabar cilj, ali suočava se sa mnogim izazovima, uključujući udaljenost, zračenje i mikrogravitaciju. Jedan od ključnih problema je i Marsov regolit, prašina koja može izazvati ozbiljne probleme na svemirskim odelima i kontaminaciju staništa. U nedavnoj studiji, tim vazduhoplovnih inženjera testirao je novi elektrostatički sistem za uklanjanje Marsovog regolita iz svemirskih odela, sa efikasnošću do 98%.
Sistem, razvijen od strane Benjamina M. Griggsa i profesorice Lucinde Berthoud sa Univerziteta u Bristolu, koristi fenomen dielektroforeze za uklanjanje prašine. Kao što objašnjavaju, Marsov regolit je elektrostatički naelektrisan zbog izlaganja kosmičkom zračenju i olujama, što ga čini lepljivim za svemirska odela i potencijalno štetnim za astronaute.
Princip dielektroforeze koristi se za kretanje čestica prašine kada su podvrgnute električnom polju. Predloženi sistem za elektrostatičko uklanjanje (ERS) koristi visokonaponski generator talasnog oblika i uređaj za elektrostatičko uklanjanje koji se sastoji od niza elektroda. Kada se primene kvadratni talasi na elektrode, stvara se električno polje koje pomera čestice prašine sa površine svemirskih odela.
Istraživači su otkrili da je sistem postigao performanse čišćenja od 98% kada je integrisan direktno ispod sloja čestica prašine. Međutim, dalja usavršavanja su potrebna pre nego što se tehnologija može koristiti u budućim misijama na Mars. Ova tehnologija, osim što štiti zdravlje astronauta, može imati i druge primene poput čišćenja solarnih panela ili optičkih uređaja.
Ovaj rad predstavlja korak napred u rešavanju izazova života i rada na Marsu, otvarajući vrata za sigurnije i efikasnije misije u budućnosti.