Naučnici su razvili biokompatibilni fluorescentni sprej koji detektuje otiske prstiju za deset sekundi

Naučnici su razvili biokompatibilni fluorescentni sprej koji detektuje otiske prstiju za deset sekundi

Naučnici su razvili netoksični fluorescentni sprej rastvorljiv u vodi koji čini otiske prstiju vidljivim za samo nekoliko sekundi, čineći forenzičke istrage sigurnijim, lakšim i bržim.

Latentni otisci prstiju (LFP) su nevidljivi otisci formirani znojem ili uljem koji su ostali na objektu nakon što ga se dodirne.

Tradicionalne forenzičke metode za otkrivanje otisaka prstiju koriste ili toksične prahove koji mogu naštetiti dokazima o DNK, ili petrohemijske rastvarače štetne po životnu sredinu.

Nova boja u spreju, koju su razvili naučnici na Šangajskom normalnom univerzitetu (Kina) i Univerzitetu u Batu (Velika Britanija), rastvorljiv je u vodi, pokazuje nisku toksičnost i omogućava brzu vizualizaciju otisaka prstiju na mestu zločina.

Stvorili su dve različite boje – nazvane LFP-žuta i LFP-crvena – koje se selektivno vezuju za negativno naelektrisane molekule koji se nalaze u otiscima prstiju, zaključavajući molekule boje na mestu i emitujući fluorescentni sjaj koji se može videti pod plavim svetlom.

Boje su zasnovane na fluorescentnom proteinu koji se nalazi u meduzama pod nazivom Green Fluorescent Protein (GFP), koji naučnici intenzivno koriste za vizuelizaciju bioloških procesa. To znači da su boje biološki kompatibilne i ne ometaju naknadnu DNK analizu otisaka prstiju.

Fini sprej sprečava prskanje koje bi moglo oštetiti otiske, manje je neuredan od praha i deluje brzo čak i na grubim površinama gde je teže uhvatiti otiske prstiju, kao što je cigla.

Profesor Toni Džejms, sa Odeljenja za hemiju Univerziteta Bat (Velika Britanija), rekao je: „Ovaj sistem je bezbedniji, održiviji i radi brže od postojećih tehnologija i može se koristiti čak i na otiscima prstiju koji su stari nedelju dana.

„Dostupne dve različite boje znači da se sprej može koristiti na površinama različitih boja. Nadamo se da ćemo u budućnosti proizvoditi više boja.“

Dr Luling Vu, takođe sa Univerziteta Bat (Velika Britanija), rekao je: „Sonde su samo slabo fluorescentne u vodenom rastvoru, ali emituju jaku fluorescenciju kada se vežu za otiske prstiju kroz interakciju između sondi i masnih kiselina ili amino kiselina .“

Glavni istraživač, profesor Čusen Huang sa Šangajskog normalnog univerziteta u Kini, rekao je: „Nadamo se da ova tehnologija zaista može da poboljša otkrivanje dokaza na mestima zločina.

„Sada sarađujemo sa nekim kompanijama kako bi naše boje bile dostupne za prodaju. Dalji rad je još uvek u toku.“