Animirane mape otkrivaju pravi nivo razaranja u Ukrajini

Animirane mape otkrivaju pravi nivo razaranja u Ukrajini

Dve godine rata u Ukrajini izazvale su široko rasprostranjenu devastaciju stanovništvu, infrastrukturi i životnoj sredini zemlje, a nova istraživanja koja koriste javno dostupne satelitske snimke otkrivaju obim uništenja.

Koristeći podatke vojne obaveštajne službe otvorenog koda i satelitske snimke, istraživački tim, uključujući naučnika USC-a Silvaina Barbota, vizuelizovao je efekte na Ukrajinu od početka rata 24. februara 2022. Barbot je primetio veliku količinu podataka koji su generisani tokom rat je omogućio ovu dubinu analize na gradskom, regionalnom i nacionalnom nivou.

„Postalo je očigledno da možemo dobiti informacije o ratu skoro u realnom vremenu zahvaljujući društvenim medijima, za razliku od tradicionalnih medija“, rekao je Barbot. „Velika revolucija u ovom ratu je rat informacija koji se razvija. Postojala je ogromna zajednica koja je formirana na internetu koja dokumentuje rat u strašnim detaljima: pokreti artiljerije i trupa, oštećenja civilne infrastrukture, električne mreže i kretanje fronta Pomažu u suzbijanju dezinformacija koje borci šire drugde.“

Studija je objavljena u časopisu Istraživanje prirodnih opasnosti u januaru. Barbot, vanredni profesor nauka o Zemlji na USC Dornsife koledžu za književnost, umetnost i nauku, napisao je rukopis sa Teng Vangom i Hangom Ksuom, obojica sa Univerziteta u Pekingu.

Tim je pratio tri bitke — Rubižne, Severodonjeck i Lisičansk — od marta do jula 2022. i jednogodišnju bitku kod Bahmuta, koja je počela u maju 2022. Koristeći podatke sa satelita Sentinel-1, tim je pratio uništenje tih gradova i kako se taktika razvijala kako je sukob napredovao.

Satelitski podaci radara sa sintetičkim otvorom blende (SAR) — koji se mogu koristiti za praćenje prirodnih katastrofa kada je pristup nemoguć — dali su istraživačima pogled na tlo, omogućavajući im da vide koliko brzo bi grad mogao biti uništen.

„Za razliku od optičkih senzora, SAR prenosi elektromagnetne talase i snima signal koji se odbija od Zemlje, bez obzira na sunčevu svetlost i oblake. Odbijeni talasi se mogu koristiti za procenu štete tokom prirodnih katastrofa i rata“, rekao je Vang.

Na primer, Bahmut — grad star 450 godina sa 71.000 stanovnika — potpuno je zbrisan nakon godinu dana ruskih ofanziva. Time-lapse video satelitskih snimaka koji je napravio istraživački tim pokazuje koliko se brzo uništavanje širilo unutar grada pod opsadom.

„Nakon što je Hang obradio slike i videli smo krajnji rezultat, izgledalo je kao šahovnica ili mreža“, rekao je Barbot. „Upitali smo: ‘Zašto je to?’ i shvatili smo da su samo putevi preživeli. Sve ostalo je urušeno, uništeno, ispareno, a ceo grad je potpuno sravnjen.“

Praćenje sukoba sa podacima SAR snimanja takođe je otkrilo da drugi oblici obaveštajnih podataka otvorenog koda nisu uvek bili pouzdani. Satelitski podaci pokazuju da su borbe u Lisičansku počele u junu 2022, dok drugi oblici obaveštajnih podataka govore da ruska vojska nije napredovala prema gradu u to vreme.

„Možete da vidite kako jedan kvart odlazi, pa drugi i onda nema napretka zbog prirodne prepreke kao što je reka“, rekao je Barbot. „Nakon što su bombardovali dovoljno stvari, linija fronta počinje da se pomera ka zapadu i ruska vojska napreduje kroz ruševine. Na kraju se priča ponavlja i posle godinu dana više ništa nije ostalo. Izgleda kao da se rak širi po celom telu. .“

Razaranja Ukrajine: Uništena infrastruktura

Rušenje brane Kahovka umalo je izazvalo nuklearnu katastrofu u junu 2023. Nakon što je probijena eksplozijom koju je pokrenula ruska vojska koja se povlačila u novembru 2022, brana — koja zadržava reku Dnjepar — delimično je uništena mesecima kasnije, plavljenje obližnjih gradova i isušivanje obližnjeg rezervoara.

Presušile su se zgrade i sistemi iznad brane na Dnjepru. U opasnosti je bio rezervoar posvećen rezervoaru za hlađenje obližnje Zaporoške nuklearne elektrane. Nuklearna katastrofa mogla je da osudi region na propast ako je jezero za hlađenje elektrane palo ispod neophodnih vrednosti. Srećom, nije.

„Kada se došlo do kolapsa, uplašili smo se da će to izazvati još jednu nuklearnu nesreću u Černobilju u Ukrajini. Zato smo brzo pogledali podatke da proverimo obim drenaže uzvodno. Laknuli smo kada smo videli da je jezero za hlađenje Zaporožje na punom nivou vode, “, rekao je Barbot.

Tim je koristio podatke sa satelita Sentinel-2 i Landsat da bi ispitao štetu na brani i okolnom području. Slike pejzaža visoke definicije prikazuju branu kompletnu, a zatim presečenu na pola, uništenu od strane ruskih snaga koje su evakuisale. Takođe pokazuju velike poplave u selima kao što su Oleški, Kardašinka i Gola Pristan duž poplavne ravnice Dnjepra.

Da bi istražili kako je sukob uticao na svakodnevni život Ukrajinaca, istraživači su koristili slike noćnog svetla koje je prikupio satelit Suomi. Senzor na Suomiju je osetljiv na veštačko svetlo, koje su istraživači koristili da pokažu promene u ljudskoj aktivnosti tokom vremena.

Tim je zatim uporedio slike koje prikazuju prosečnu mesečnu noćnu svetlost u istočnoj Evropi, počevši od februara 2022. kada je počeo rat. U gradovima i zemljama koje okružuju Ukrajinu, prosečna mesečna noćna svetlost ostala je stabilna.

Međutim, mnogi gradovi u Ukrajini su nevidljivi u istom periodu. U većim gradovima kao što su Kijev, Čerkasi i Lavov, noćna svetlost je znatno smanjena. U selima i gradovima pod najjačim bombardovanjem u istočnoj Ukrajini, poput Nikolajeva, Harkova i Dnjepra, mapa je skoro crna.

„Postoje poznate slike Zemlje iz svemira na kojima možete videti klastere gradskih svetala koje imaju ovu užurbanu ljudsku aktivnost“, rekao je Barbot. „Pogledali smo celu istočnu Evropu i možete videti ona svetla koja su vam poznata, osim što je cela zemlja potpuno crna — cela Ukrajina je bila mračna. Mogli ste da vidite iz svemira kako se cela zemlja gasi.“

Istraživači primećuju da ove iste metodologije može primeniti svako — sa tehničkim znanjem za analizu podataka — na bilo koji sukob. Rekli su da ovi pristupi nude „pristup nepristrasnim informacijama visoke rezolucije, poboljšavajući našu sposobnost da shvatimo pravi uticaj rata na terenu“.

„To je ljudska katastrofa — imamo besplatne, javno dostupne podatke da dokumentujemo zločine nad civilima i gubitak sredstava za život za milione“, rekao je Barbot. „Voleo bih da nema drugih mogućnosti za korišćenje ovih tehnika – to je divna primena tehnologije, ali je poražavajuće što ih možemo koristiti oko takvih tragičnih događaja.