Petominutno MR skeniranje celog tela moglo bi uskoro da postane stvarnost uz pomoć obećavajuće nove metode veštačke inteligencije koju su razvili inženjeri Univerziteta Monaš.
U studiji objavljenoj u časopisu Kompjuteri u biologiji i medicini, istraživači su pokazali kako je njihova nova AI tehnologija, McSTRA, nadmašila najsavremenije metode, proizvodeći poboljšanu kliničku sliku u rekordnom vremenu.
MRI skeniranje može trajati do 60 minuta, u zavisnosti od veličine područja koje se skenira. Novi softver je sposoban da završi skeniranje 10 puta brže od trenutne MRI tehnologije, što mu daje potencijal da skrati vreme skeniranja na samo nekoliko minuta i poveća broj pacijenata koji pristupaju dijagnostičkim uslugama.
Ako dalja validacija metode bude uspešna, istraživači se nadaju da će je proizvođači ugraditi u MRI opremu sledeće generacije za upotrebu u okruženju pacijenata.
Sa više od 30 miliona Australijanaca koji se oslanjaju na dijagnostičke usluge svake godine, neki pacijenti su primorani da čekaju nedeljama da bi dobili termin, što stvara značajna kašnjenja u dobijanju dijagnoze.
Glavni istraživač i Monash Ph.D. Kandidat Mevan Ekanaiake, sa Odeljenja za inženjerstvo električnih i računarskih sistema, rekao je da bi smanjenje kašnjenja u dijagnostičkim imidžing uslugama moglo da spase živote omogućavanjem blagovremenog lečenja, posebno za rizične pacijente. Njegov video od 60 sekundi pokazuje kako se tehnologija može koristiti za poboljšanje života.
„Kada je testirano na abnormalnosti u kolenu, naše istraživanje je pokazalo da McSTRA može da završi skeniranje 10 puta brže i da proizvede jasnije, klinički preciznije dijagnostičke slike u poređenju sa najnovijom tehnologijom“, rekao je Ekanaiake.
„Ubrzavanje vremena skeniranja ovom brzinom moglo bi eliminisati vreme čekanja pacijenata i ima potencijal da spase živote omogućavajući pravovremenije i tačnije dijagnoze i praćenje lečenja. Naš metod bi takođe mogao da smanji dijagnostičke rizike u MRI i smanji troškove zdravstvenog sistema.“
Ekanaiake je rekao da bi „visokorizični pacijenti koji čekaju hitnu dijagnozu imali najviše koristi od bržeg vremena skeniranja, zajedno sa onima koji žive u regionalnim i udaljenim oblastima gde je bilo manje dijagnostičkih usluga“.
Pacijenti koji se podvrgavaju skeniranju moraju ostati nepomični u MRI skeneru do 60 minuta, što za neke može biti neprijatno iskustvo.
Viši autor studije Vanredni profesor Zhaolin Chen, šef analize slike u Monash Biomedical Imaging, rekao je da bi brže vreme skeniranja moglo smanjiti nelagodnost pacijenata.
„McSTRA koristi superiornu tehnologiju dubokog učenja kako bi istovremeno poboljšao kvalitet MRI slike i omogućio neviđena vremena skeniranja“, rekao je Čen.
„Mnogo kraće vreme skeniranja može smanjiti nivo nelagodnosti koji doživljavaju pacijenti koji se podvrgavaju magnetnoj rezonanciji, posebno među ugroženim, uključujući decu, starije osobe, osobe sa invaliditetom ili one sa klaustrofobijom.