U Londonu se održava Investicioni samit za Zapadni Balkan koji organizuje Evropska banka za obnovu i razvoj. Premijerka Ana Brnabić koja prisustvuje samitu rekla je da Srbija želi da bude ekonomija koju pokreću inovacije i da bude ekonomija koja je važna za čitav Zapadni Balkan.
Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je u Londonu gde prisustvuje Investicionom samitu za Zapadni Balkan da je Srbija zemlja koja se u potpunosti promenila. Ako vidite gde smo bili 2012. i gde smo danas – BDP je tada iznosio 33 milijarde evra, a sada skoro 70 milijardi.
„Plan rasta do 2027. koji je Vlada predstavila zajedno sa predsednikom i pozvala investitore je sledeći – naš BDP će biti skoro 100 milijardi evra do 2027. Imamo izvanrednu radnu snagu, ula ž emo u obrazovanje više nego ikada, ulazemo u infrastrukturu“, navela je premijerka.
Prema njenim rečima, t o znači da kada je reč o investicionom okruženju, sve je povoljnija situacija za investitore.
„Novi izveštaj Fajnenšel Tajmsa pokazuje da je šest lokalnih samouprava iz Srbije među prvih 10 koje se preporučuju kao najbolja mesta za ulaganje u 2024. godini. Nauka, biotehnologije, informacione tehnologije – Srbija je pravo mesto za ulaganje u tim oblastima. Ujedno beležimo i ogroman rast uslova“, poručila je premijerka.
Brnabićeva je rekla da z ajedno sa EBRD koja finansira izgradnju naučno tehnoloških parkova, Srbija želi da bude ekonomija koju pokreću inovacije. Želimo da budemo ekonomija koja je važna za čitav Zapadni Balkan.
Predsednica EBRD Odil Reno Baso podsetila je da je banka za više od tri decenije uložila oko 18 milijardi evra u region Zapadnog Balkana. Kaže da je region mnogo odmakao ali da i dalje postoji veliki jaz u odnosu na Evropsku uniju.
Prema istraživanju EBRD potrebno je 40 do 70 godina da se jaz nadoknadi. Zato je, navodi važna saradnja sa međunarodnim finansijskim institucijama ne samo na pojedinačnim projektima, već pre svega na onim koji podrazumevaju prekograničnu saradnju.
Istakla je važnost Plana rasta za Zapadni Balkan za koji je Unija predvidela 6 milijardi evra, ali istakla da su od novca mnogo važnije reforme koje države treba da sprovedu.
Kaže da je zelena tranzicija prioritet ako region želi da drži korak sa ambicijama koje je zacrtala EU.
„Podstičemo izgradnju solarnih postorjenja. Drago nam je koje su rezultate postigle Srbija i Albanija“, istakla je.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel navodi da će regionalna integracija ubrzati integraciju u tržište Evropske unije uz napomenu da je reč o konkurentnom tržištu za koje Zapadni Balkan mora da se pripremi.
Istu poruku šalje i komesar Oliver Varhelji koji kaže da se najvažniji posao ne obavlja ni u Briselu ni u Londonu, već u svakoj državi Zapadnog Balkana pojedinačno.
Cilj Samita je da se ukaže na mogućnosti za ulaganja i poslovanje u regionu, kao i da se podstaknu zajednički projekti država Zapadnog Balkana. .
Investicioni samit prvi put je pre tačno deceniju okupio sve premijere Zapadnog Balkana na jednom mestu. Lideri regiona i danas u Londonu na istom zadatku – da se predstave potencijalnim investitorima, koji osim pojedinačnih projekata država, žele da vide planove za regionalnu saradnju.
Projekte predstavljaju lideri Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije, Albanije kao i premijer privremenih institucija u Prištini.
Samit počinje susretom britanskog ministra spoljnih poslova Dejvida Kamerona sa liderima regiona i zajedničkom sesijom svih učesnika, a potom slede odvojeni sastanci.