Vojni sindikat: VBA nastavlja pritisak na zaposlene, otvoren SOS broj za prijavu mobinga

Vojni sindikat: VBA nastavlja pritisak na zaposlene, otvoren SOS broj za prijavu mobinga

Vojni sindikat Srbije je optužio Vojnobezbednosnu agenciju (VBA) da nastavlja pritiske na zaposlene u vojsci „u cilju njihovog istupanja iz sindikata“.

„Ovi pritisci su najizraženiji u delu jedinica vojske gde VBA ima najveći uticaj, poput nekih jedinica Ratvog vazduhoplovstva i Protivvazdušne odbrane, Brigadi veze, Centralnoj logističkoj bazi Vojnoj policiji i i sličnim jedinicama. Karakteristično je da se težište pritisaka sada prenosi i na oficire viših činova kroz mobing, sprečavanja upućivanja u mirovne misije na kurseve i usavršavanja, prekid školovanja članovima sindikata koji su već upućeni na školovanje….“, kaže se u saopštenju

Ocenjuje se da ovakvim postupanjem i zloupotrebom nadležnosti i ovlašćenja VBA stvara dodatni revolt i otpor kod pripadnika Vojske Srbije.

Dodaje se da se na ovaj način ozbiljno kompromituje VBA, narušava njen ugled i poverenje kod profesionalnih pripadnika vojske i u javnosti jer se dovodi u pitanje namena ove službe.

„Uloga VBA je da u sistemu odbrane obezbedi zakonitost i sprečava kriminal, a ne da na nezakonit način sprečava i ometa zaposlene u sindikalnom udruživanju i ostvarenju njihovih Ustavom garantovanih prava, pritom vršeći i sama krivična dela iz člana 152. i 359. Krivičnog zakonika.Umesto što su u VBA formirani timovi za ometanje i sprečavanje sindikalnog delovanja zaposlenih u vojsci, bolje bi bilo da je VBA procesuirala i sankcionisala one koji su kriminalnoj grupi Belivuka omogućili korišćenje vojnog strelišta i oružja u Pančevu ili da smo posle skoro tri godine saznali ko su odgovorni za smrt našeg kolege i člana Dejana Stojkovića, koji je poginuo na svom radnom mestu u mirnodopskim uslovima, i da ne nabrajamo dalje“, dodaje se u saopštenju.

Apeluje se na direktora VBA, „da prestane sa zloupotrebom službe bezbednosti kojom rukovodi, a od tehničkog ministra odbrane da poštuje zakletvu člana Vlade i stavi se u zaštitu Ustavom garantovanih prava zaposlenih u Vojsci Srbije kojima je poslodavac“.

„Zaposlene u Vojsci Srbije pozivamo da nastave da prijavljuju slučajeve mobinga i pritisaka koje trpe, a ukoliko bude potrebno sindikat će im obezbediti pravnu pomoć jer je i to između ostalog svrha postojanja sindikata i njegova zakonska uloga“, stoji u saopštenju.

Zato Vojni sindikat Srbije od sutra stavlja u funkciju ,,S.O.S.“ broj za prijavu mobinga, zlostavljanja na radu i svih oblika pritisaka na zaposlene u vojsci.

„Prijave i podatke o pritiscima i mobingu, zaposleni i žrtve zlostavljanja na radu, sindikatu mogu dostaviti putem broja telefona: +38160 15 50 900, a preko aplikacija Viber, WhatsApp, Signal i Telegram. Ovaj telefonski broj neće biti u funkciji za pozive i standardne ,,SMS“ poruke“, zaključuje se u saopštenju.