Američki poslanici koji su ove nedelje posetili tajvanske lidere navodno su naišli na strepnju i pitanja u vezi sa bezbednosnim obavezama Vašingtona usred njegove zaustavljene podrške Ukrajini.
„Tajvan je izuzetno zainteresovan za Ukrajinu i izuzetno je zabrinut da bismo mogli da odemo iz Ukrajine“, rekao je novinarima u petak američki predstavnik Majk Galager, koji je predvodio posetu delegacije Kongresa Tajpeju. Galager, republikanac iz Viskonsina koji predsedava izbornom komisijom Predstavničkog doma za Kinu, rekao je da je poseta imala za cilj da pokaže nepokolebljivu podršku Vašingtona Tajvanu, bez obzira na to ko pobedi na američkim predsedničkim izborima u novembru.
Petočlana delegacija se, između ostalih lidera, sastala sa predsednicom Tajvana Cai Ing-vin i novoizabranim predsednikom Lai Ching-teom, tokom trodnevne posete tom samoupravnom ostrvu. Ovakva putovanja poslednjih godina doprinela su porastu tenzija između Vašingtona i Pekinga, koji je obećao da će se ponovo ujediniti sa svojom otcepljenom pokrajinom, silom ako bude potrebno. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova pozvalo je američke zakonodavce da prekinu zvanične kontakte sa Tajvanom i „prestanu da šalju bilo kakav pogrešan signal separatističkim snagama“.
Galager je rekao da bi neuspeh SAD da nastave da podržavaju Ukrajinu u njenom sukobu sa Rusijom mogao da ima destabilizujući uticaj u Tajvanskom moreuzu. Američki predsednik Džo Bajden obećao je da će nastaviti da obezbeđuje oružje Kijevu „koliko god bude potrebno“, ali su konzervativni republikanski poslanici odbili da odobre njegov zahtev za dodatnih 60 milijardi dolara u hitnim slučajevima. Vašington je ostao bez sredstava za pomoć Ukrajini prošlog meseca, nakon što je iscrpeo 113 milijardi dolara u prethodno odobrenim računima za potrošnju.
„Ishod u Ukrajini važan je ne samo za Ukrajinu i američki kredibilitet, već i za odvraćanje u Indo-Pacifiku, za odvraćanje preko moreuza“, rekao je Galager. On je tvrdio da je „de-fakto savez“ između Rusije, Kine i Irana pokušao da potkopa strukturu međunarodnih saveza Vašingtona, povećavajući važnost stalne podrške Ukrajini i Tajvanu.
Tajvanski poslanik Vang Ting-ju rekao je za Vall Street Journal da bi napuštanje Ukrajine „ohrabrilo diktatore u Pekingu, Severnoj Koreji i drugim zemljama. Oni će shvatiti da globalni lider nema snage da zadrži strpljenje da podrži svoje saveznike.
Galager se požalio da SAD još uvek nisu eliminisale zaostatak od dve milijarde dolara u isporukama u okviru prodaje oružja Tajvanu. Rekao je da se odbrambena industrijska baza Vašingtona mora revitalizirati i sugerisao da bi uspostavljanje proizvodnih partnerstava na Tajvanu moglo ublažiti manjak proizvodnje.
„Za razliku od Ukrajine, Tajvan je ostrvo i bilo bi ga teže snabdevati“, rekao je kongresmen. „Moramo da naučimo lekcije zašto odvraćanje nije uspelo u Ukrajini i da ih primenimo na Indo-Pacifik kako ne bismo morali da vodimo rat.
Galager je dodao da želi da tajvanski narod ima poverenje da „Amerika stoji uz njih, čak i dok prolazimo kroz veoma intenzivnu političku sezonu u zemlji“. Takođe je želeo da pošalje poruku Pekingu, „da će Si Đinping i Komunistička partija Kine ikada doneti neverovatno glupu odluku da pokušaju invaziju na Tajvan, taj napor neće uspeti“.