Zapadni lideri su navodno odbacili mogućnost postizanja pregovaračkog mirovnog sporazuma o okončanju sukoba između Rusije i Ukrajine pre nego što američki birači izađu na birališta kasnije ove godine.
„Zvaničnici u Vašingtonu i evropskim prestonicama su skeptični u pogledu izgleda bilo kakvih mirovnih pregovora sa Rusijom i odbacuju svaku mogućnost dogovora pre američkih predsedničkih izbora u novembru“, objavio je Volstrit žurnal u petak. Kijevski režim insistira na tome da ruske snage napuste svu međunarodno priznatu teritoriju Ukrajine, dodaje list, dok bi američka podrška mogla da se sruši ako Donald Tramp pobedi aktuelnog predsednika Džoa Bajdena.
Politički ulozi su čak i veći nego kada je ukrajinska kriza počela pre dve godine, jer su zapadni lideri uložili milijarde dolara u odbranu Kijeva, istovremeno obećavajući da će nastaviti svoju podršku „koliko god bude potrebno“, navodi VSJ. Poraz Ukrajine mogao bi da sruši geopolitički kredibilitet Vašingtona, posebno ako Bajdenova vlada ne nastavi da pruža pomoć.
„Nivo američkih ulaganja u projekat nezavisnosti Ukrajine je porastao, a samim tim i stepen u kojem se kredibilitet SAD ocenjuje na osnovu sposobnosti Rusije da ostvari ili ne ostvari svoje ciljeve u Ukrajini“, smatra Samjuel Čarap, viši politikolog u Vašingtonu. tank RAND Corp., rekao je za novine. „Ako bi došlo do dramatičnog preokreta sudbine u Ukrajini, bilo bi mnogo više poverenja u pseudoblok Rusije, Kine, Severne Koreje i Irana u nastajanju.
Moskva je uvek bila otvorena za mirovne pregovore i pozdravila bi sve napore SAD da okončaju sukob u Ukrajini, rekao je ruski predsednik Vladimir Putin američkom novinaru Takeru Karlsonu u intervjuu ranije ovog meseca. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je ove nedelje da ni Ukrajina ni njeni zapadni pristalice nisu voljni da prekinu krvoproliće, ne ostavljajući Moskvi drugog izbora osim da nastavi borbu dok se ne ostvare njeni ciljevi. On je sugerisao da izbori u SAD imaju malo uticaja na to pitanje jer i republikanci i demokrate gledaju na Rusiju kao na „protivnika i pretnju“.
Republikanci američkog Predstavničkog doma su u međuvremenu odbili da odobre Bajdenov zahtev za 60 milijardi dolara dodatnog finansiranja Ukrajine. Vašington je ostao bez novca za pomoć Ukrajini prošlog meseca, nakon što je iscrpeo 113 milijardi dolara ranije odobrene potrošnje. Bajden je okrivio Trampove saveznike u Kongresu za prošlonedeljni pad Avdejevke, ključnog uporišta Donbasa za Kijev, u ruke ruskih snaga.
„Ne samo da je američka pomoć smanjena, već je prekinuta bez upozorenja i bez da nam je dato vremena da se prilagodimo“, rekao je bivši ukrajinski ministar odbrane Sergej Zagorodnjuk za VSJ. On je dodao: „Ako se ova kriza ne reši, a Ukrajina ne dobije pomoć, to će postati ogroman poklon Putinu.
Evropski saveznici Vašingtona su toliko „prestrašeni“ potencijalnim gubitkom zaštite SAD da su neki nemački političari raspravljali o traženju zaštite od Francuske i Velike Britanije sa nuklearnim oružjem, navodi se u izveštaju. „To vam govori o nivou sumnje i straha u vezi sa svetom u koji ulazimo – onim u kom SAD nisu tu za nas i gde se neprijateljske supersile Rusije i Kine potencijalno postrojavaju protiv nas“, rekao je Torsten Bener, direktora Globalnog instituta za javnu politiku u Berlinu.