Većina građana Srbije ne ide na preventivne preglede: Zašto?

Većina građana Srbije ne ide na preventivne preglede: Zašto?

Prema nedavnim istraživanjima, čak 62% građana Srbije nikada nije otišlo ni na jedan preventivni pregled, što nas stavlja na deljenje prvog, najlošijeg mesta sa Poljskom među 16 evropskih zemalja. Samo 4% građana redovno odlazi na sve dostupne preventivne preglede, dok 33% ide na neke od njih.

Na pitanje zašto ne odlaze na preglede, 35% ispitanika kaže da ne znaju na koji bi pregled trebalo da idu, 23% navodi nedostatak vremena kao razlog, dok 12% strahuje od loše dijagnoze.

Doktorka Dragica Bukumirić sa Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ ističe da su najrevnosniji na sistematskim pregledima najmlađi. U predškolskom uzrastu roditelji češće vode decu na preglede, dok se taj procenat smanjuje kako deca rastu i postaju starija.

Deca u prvoj godini života imaju mogućnost da prođu kroz šest sistematskih pregleda, što je važno zbog brzog fizičkog i psihičkog razvoja u toj životnoj fazi.

Što se tiče školske dece, sistematski pregledi se obavljaju u domovima zdravlja, ali mogu biti organizovani i u školama ukoliko postoje adekvatni uslovi. Međutim, škole nisu obavezne da organizuju preventivne preglede.

Zakonom je predviđeno da odrasli prolaze kroz sistematske preglede, ali je na pojedincu da se sam organizuje i iskoristi ovu mogućnost.

„Dakle, zakon pruža mogućnost, ali je sada na savesti pojedinca koliko je svestan važnosti brige o svom zdravlju i korišćenja svih dostupnih zdravstvenih usluga“, zaključuje dr Bukumirić.