Novo istraživanje pokazuje da bebe koriste imuni sistem drugačije, ali efikasno

Novo istraživanje pokazuje da bebe koriste imuni sistem drugačije, ali efikasno

Naučnici su dugo verovali da je imuni sistem novorođenčeta nezrela verzija imunog sistema odrasle osobe, ali novo istraživanje sa Univerziteta Kornel pokazuje da T ćelije novorođenčadi – bela krvna zrnca koja štite od bolesti – nadmašuju one kod odraslih u borbi protiv brojnih infekcija.

Ovi rezultati pomažu da se razjasni zašto odrasli i beba različito reaguju na infekcije i utiru put za kontrolu ponašanja T ćelija za terapijske primene.

Ovo otkriće je opisano u radu objavljenom u časopisu Science Immunology 23. februara, koji su vodili Brian Rudd, vanredni profesor mikrobiologije i imunologije, i Andrev Grimson, profesor molekularne biologije i genetike.

Na primer, odrasle T ćelije nadmašuju novorođene T ćelije u zadacima uključujući prepoznavanje antigena, formiranje imunološke memorije i reagovanje na ponovljene infekcije, što je dovelo do uverenja da su T ćelije bebe samo slabija verzija onih odraslih. Ali tokom pandemije COVID-19, mnogi su bili iznenađeni očiglednim nedostatkom bolesti kod novorođenčadi, dovodeći ovo dugogodišnje uverenje u pitanje.

Zainteresovani za razumevanje ovih starosnih razlika, Rudd i Grimson su otkrili da novorođene T ćelije nemaju nedostatak: umesto toga, one su uključene u deo imunog sistema koji ne zahteva prepoznavanje antigena: urođeni krak imunog sistema. Dok odrasle T ćelije koriste adaptivni imunitet – prepoznaju specifične klice da bi se kasnije borile protiv njih – novorođene T ćelije se aktiviraju proteinima povezanim sa urođenim imunitetom, delom imunog sistema koji nudi brzu, ali nespecifičnu zaštitu od mikroba sa kojima se telo nikada nije susrelo.

„Naš rad pokazuje da neonatalne T ćelije nisu oštećene, već se samo razlikuju od T ćelija odraslih i ove razlike verovatno odražavaju vrstu funkcija koje su najkorisnije domaćinu u različitim fazama života“, rekao je Rud.

T ćelije novorođenčeta mogu učestvovati u urođenom kraku imunog sistema. Ovo omogućava novorođenim T ćelijama da urade nešto što većina odraslih T ćelija ne može: da reaguju tokom prvih stadijuma infekcije i brane se od širokog spektra nepoznatih bakterija, parazita i virusa.

„Znamo da T ćelije novorođenčadi ne štite tako dobro kao odrasle T ćelije od ponovljenih infekcija istim patogenom. Ali neonatalne T ćelije zapravo imaju poboljšanu sposobnost zaštite domaćina od ranih faza početne infekcije“, rekao je Rudd. „Dakle, nije moguće reći da su odrasle T ćelije bolje od neonatalnih T ćelija ili neonatalne T ćelije da su bolje od odraslih T ćelija. One samo imaju različite funkcije.“

Prateći svoje otkriće, Rudd želi da proučava neonatalne T ćelije koje opstaju u odraslom dobu kod ljudi. „Takođe smo zainteresovani da proučavamo kako promene u relativnom broju neonatalnih T ćelija kod odraslih doprinose varijacijama u podložnosti infekciji i ishodima bolesti“, rekao je on.