Delegacija nemačkih biskupa planira put u Rim nakon što je Vatikan zatražio odgodu planiranog glasanja o kontroverznom predlogu koji bi omogućio laicima veću ulogu u savetodavnom telu zajedno sa biskupima. Ovaj potez predstavlja poslednji korak u višegodišnjim naporima Svete Stolice da obuzda Nemačku Crkvu, koja sprovodi radikalne reforme sa ciljem proširenja prava laika u procesu donošenja odluka, posebno kada su u pitanju pitanja poput uloge žena, seksualnog morala i svešteničke čednosti.
Papa Franja je jasno izrazio protivljenje predloženom nemačkom savetu, koji je prošle godine odobrila dvotrećinska većina nemačkih biskupa i moćna laička grupa ZdK. On je lično „zabranio“ formiranje ovakvog saveta, tvrdeći da bi bio u suprotnosti sa sakramentalnom strukturom crkve.
Očekivalo se da će se na redovnom sastanku Nemačke biskupske konferencije, koji je trebalo da se održi ove nedelje, glasati o statutu odbora koji bi pripremio budući savet. Međutim, tri najviša vatikanska kardinala su 16. februara poslala pismo nemačkim biskupima, tražeći od njih da odlože glasanje.
U pismu kardinala se navodi da predloženi zajednički savet nema osnovu u crkvenom zakonu i da bi bilo koje odluke o njegovom osnivanju bile ništavne. Oni su pozvali na dalje razgovore sa Vatikanom pre nego što se nastavi sa sprovođenjem plana.
Iako datum sastanka još nije određen, šef Nemačke biskupske konferencije, biskup Georg Betzing, izrazio je optimizam u vezi sa mogućnošću rešavanja tenzija komunikacijom. „Možda i rimska strana ima predlog“, izjavio je Betzing na konferenciji za novinare nakon što je glasanje povučeno sa dnevnog reda ovonedeljnog sastanka.
Nemački reformski proces, poznat kao „Sinodalni put“, pokrenut je 2019. godine kao odgovor na krizu seksualnog zlostavljanja koja je potresla crkvu u Nemačkoj i mnogim drugim zemljama. Ovaj proces ima za cilj adresiranje pitanja koja su dovela do masovnog napuštanja crkve od strane nemačkih katolika.
Unutar Nemačke Crkve postoji raznolikost mišljenja o potrebi za reformama, a dok lideri crkve tvrde da proces neće izazvati raskol, drugi upozoravaju da je to i dalje moguće. Papa Franja je u prošlogodišnjem intervjuu izjavio da je proces postao štetno „ideološki“.
Betzing ističe da nameravani zajednički savet laika i biskupa ne bi oslabio autoritet biskupa, kako se boji Vatikan, već bi ga, naprotiv, ojačao. „Ne želimo da ograničimo autoritet biskupa ili da mu naškodimo. Želimo ih postaviti na novi teren jer je ova vlast narušena zloupotrebama i skandalima koje smo doživeli“, rekao je on. „Zato nam trebaju novi, obavezujući i transparentni saveti koji zaista utiču na donošenje odluka. To je put kojim želimo da idemo.“