Međunarodni filmski festival FEST otvoren je večeras projekciojom kratkometražnog filma „Još jedan dan“, reditelja i scenariste Radivoja Raše Bukvića, i ostvarenja „Bartonova akademija“, američkog reditelja Aleksandra Pejna.
Nagradu „Beogradski pobednik“ za izuzetan doprinos filmskoj umetnosti na 52. FEST-u dobio je reditelj
Želimir Žilnik, a 29. februara to priznanje će dobiti i iranski sineasta Asgar Farhadi, koji dolazi iz Los Anđelesa.
Žilnik je istakao da je FEST festival sa najboljim repertoarom i da je on na tom festivalu prošao kroz proces učenja.
„Ovih 60 filmova koje sam napravio ne bih uspeo da nisam imao fantstičnu energiju saradnika, a tih saradnika je za 60 godina bilo onoliko koliko ima publike u sali i voleo bih da znaju da sam im zahvalan“, rekao je Žilnik.
Umetnički direktor FEST-a Jugoslav Pantelić rekao je da je da je slogan ovogodišnjeg festivala „Idi gledaj“ jedinstven poziv upućen svim gledaocima i ljubiteljima filma.
„Znam da svako najpre bira filmove prema svom ukusu, rediteljima ili glumcima koje voli, ali dozvolite da određeni deo vašeg izbora obuhvati i nešto neočekivano“, kazao je Pantelić
On je naglasio da ove godine selekcija FEST FOKUS obuhvata filmove koji se bave decom i mladima koji su suočeni sa određenom vrstom nasilja.
„Potreba da se kao društvo bavimo ovom važnom temom poklopila se sa mnoštvom odličnih filmova o tome snimljenih u svetu tokom prošle godine. Tako se stvorila selekcija koja ima potencijal da pored svoje umetničke snage deluje i edukativno“, istakao je Pantelić.
Kako je naveo, na ovogodišnjem FEST-u biće predstavljena potpuno nova selekcija koja je nastala iz potrebe da se na jednom mestu okupe filmovi koji imaju drugačiji izraz i ugođaj, u odnosu na one na koje je publika navikla.
Ove godine biće prikazano 108 filmskih ostvarenja u šest beogradskih dvorana, a publika će imati priliku da vidi šest srpskih filmova: „Radnička klasa ide u pakao“ Mladena Đorđevića, „Jorgovani“ Siniše Cvetića, „Za danas toliko“ Marka Đorđevića, „Los Alamos“ Dejana Vlaisavljevića Nikta, „Videoteka“ Luke Bursaća i „Još jedan dan“ Radivoja Bukvića.