U Patagoniji otkrivene praistorijske vrste sisara veće nego što se očekivalo

U Patagoniji otkrivene praistorijske vrste sisara veće nego što se očekivalo

Multiinstitucionalni tim arheologa i paleontologa je iskopao i identifikovao novu vrstu sisara iz doba Mastrihta. U svom radu objavljenom u časopisu Naučni izveštaji, istraživači primećuju da je sisar bio mnogo veći od bilo kog drugog poznatog primera te vrste.

Fosil se sastoji od butne kosti, tibije, kuka i kuka — dovoljno da ga tim identifikuje kao pripadnik grupe poznatoj kao Theria, koja se sastoji od sisara koji ne leže jaja. Takođe je bilo dovoljno da pokaže da je životinja bila velika u poređenju sa drugim sisarima svog vremena. Tim je novo stvorenje nazvao Patagomaia chainko. Iskopan je u južnoj Patagoniji.

Oni ga opisuju kao sisara srednje veličine u poređenju sa današnjim standardima, verovatno veličine andske lisice. Oni sugerišu da je veličina vrste u proseku mogla da varira od 2 do 25 kilograma i da je verovatno narasla na oko metar; živeo je pre otprilike 70 miliona godina.

Istraživači napominju da su prethodna istraživanja pokazala da je većina sisara tog vremena imala telesnu masu ispod 100 grama, a da je samo delić njih dostigao 1 kilogram. Njihove najmanje procene za P. chainko ga svrstavaju među najveće sisare mezozojske ere. Istraživački timovi teoretiziraju, na osnovu fosila, da je oblik životinje vjerovatno bio sličan obliku platipusa, ili možda dikobraza ili jazavca.

Sisari tokom mezozoika su imali tendenciju da budu veoma mali, otprilike veličine modernih miševa ili rovki, a veličina tela sisara tokom mezozoika bila je u proseku veća za one koji su živeli na južnoj hemisferi, nego na severnoj, sve dok nije stigao asteroid koji je zbrisao van dinosaurusa. Istraživači sugerišu da će nam novo otkriće pomoći da bolje razumemo evoluciju sisara na južnoj hemisferi tokom mezozojske ere.