Istraživači sa Univerziteta u Bristolu i Otvorenog univerziteta proučavali su evolucijski uspeh prvih velikih predatora na kopnu, preteča sisavaca, koji su vladali Zemljom pre oko 315-251 milion godina. Prateći promene u anatomiji vilica i veličini tela ovih mesoždera, istraživači su identifikovali ključne promene u njihovom ponašanju i ekologiji pre oko 270 miliona godina.
Raniji predatori, poput čuvenog Dimetrodona, imali su duge čeljusti s mnogo zuba kako bi zadržali plen. Međutim, oko prelomnice pre 270 miliona godina, došlo je do promene u funkciji vilice, prema kraćim čeljustima s većom mišićnom efikasnošću i manje zuba, fokusiranim na prednjoj strani vilice. Ova promena ukazuje na to da su kasniji predatori naglasili duboke, snažne ugrize, verovatno kako bi brže ubijali plen.
Ovi zaključci pružaju važan kontekst za razumevanje evolucije sisavaca, jer su promene u vilici sinapsida bile ključan korak u razvoju sisavaca. Osim toga, istraživanje sugeriše da su ekološki pritisci od plena igrali ulogu u oblikovanju ovih evolutivnih promena.
Ova studija ističe dinamiku interakcija predatora i plena u evoluciji sisavaca i pruža uvid u evolucijske promene koje su se dogodile tokom miliona godina na kopnu.