Kina je pozvala Sjedinjene Države da prestanu sa svim „mešanjem“ u poslove Tajvana nakon što se grupa američkih poslanika sastala sa lokalnim liderom Cai Ing-venom.
Na pitanje o poseti pet američkih predstavnika u četvrtak, portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning pozvala je Vašington da razmotri „ekstremnu složenost i osetljivost pitanja Tajvana“.
„Kina se protivi bilo kakvom obliku zvanične interakcije između vlasti SAD i Tajvana i odbacuje mešanje SAD u poslove na Tajvanu u bilo kom obliku ili pod bilo kojim izgovorom“, rekla je ona, pozivajući američke zvaničnike i zakonodavce da „zaustave zvanične kontakte sa Tajvanom i prestanu da šalju bilo kakve pogrešan signal separatističkim snagama za „nezavisnost Tajvana“.
Delegacija predvođena republikanskim kongresmenom Majkom Galagerom – glavnim pekinškim jastrebom i predsedavajućim izabranog komiteta Predstavničkog doma za Kinu – sastala se sa Caijem i drugim visokim zvaničnicima kasnije u četvrtak, a dalji sastanci su planirani tokom vikenda.
„SAD, demokrate i republikanci, stoje uz Tajvan, za vašu i za našu slobodu“, rekao je Galager na konferenciji za novinare. Cai je odgovorila da će Tajpej „nastaviti da unapređuje naša međunarodna partnerstva i da se angažuje sa svetom“.
Poseta poslanika je usledila kada su tenzije porasle između ostrva i Pekinga. Prošle nedelje, plovilo tajvanske obalske straže proganjalo je gliser koji je pripadao paru kopnenih ribara, koji su optuženi za upad. Manji čamac se prevrnuo tokom potjere i obojica muškaraca su umrla utapajući se, a kineski zvaničnici su rekli da je Tajvan koristio „nasilne i opasne metode“.
Peking posmatra samoupravni Tajvan kao deo kineske suverene teritorije i više puta je upozoravao na svaki pokušaj da se zvanično proglasi nezavisnost. Iako ostrvo vlada sobom od 1949. godine, velika većina zemalja, uključujući SAD, ne priznaje ga kao nezavisnu državu.
Vašington je, međutim, održavao neformalne diplomatske i bezbednosne odnose sa Tajpejem, i odobrio je nalet vojnih prodaja vrednih milijardi poslednjih godina, više puta izazivajući gnev Kine. Ranije ove nedelje, američki Stejt department odobrio je ugovor za 75 miliona dolara za naprednu komunikacijsku i logističku opremu, što je izazvalo negativnu reakciju.
Predloženi transfer preti da „podri suverenitet i bezbednosne interese Kine“ i „naškodi odnosima Kine i SAD i miru i stabilnosti širom Tajvanskog moreuza“, rekao je Ming novinarima.