FDA upozorava na pametne satove i prstenove koji tvrde da mere šećer u krvi bez igala

FDA upozorava na pametne satove i prstenove koji tvrde da mere šećer u krvi bez igala

Pametni satovi i prstenovi koji tvrde da mere nivo šećera u krvi u medicinske svrhe bez probijanja kože mogli bi biti opasni i trebalo bi ih izbegavati, upozorila je u sredu američka Uprava za hranu i lekove.

Oprez se odnosi na svaki sat ili prsten, bez obzira na brend, koji tvrdi da meri nivo glukoze u krvi na neinvazivan način, saopštila je agencija. FDA je saopštila da nije odobrila nijedan takav uređaj.

Obaveštenje agencije se ne odnosi na aplikacije za pametne satove povezane sa senzorima, kao što su sistemi za kontinuirano praćenje glukoze koji direktno mere šećer u krvi.

Otprilike 37 miliona Amerikanaca ima dijabetes. Ljudi sa bolešću nisu u stanju da efikasno regulišu nivo šećera u krvi jer njihova tela ili ne proizvode dovoljno hormona insulina ili su postala otporna na insulin.

Da bi kontrolisali stanje, oni moraju redovno da provere nivo šećera u krvi testom krvi ubodom prsta ili senzorom koji postavlja igle neposredno ispod kože kako bi neprekidno pratio nivoe glukoze.

Korišćenje neodobrenog pametnog sata i uređaja sa pametnim prstenom moglo bi da dovede do netačnih merenja šećera u krvi, sa „potencijalno razornim“ posledicama, rekao je dr Robert Gabej, iz Američkog udruženja za dijabetes. To može dovesti do toga da pacijenti uzimaju pogrešne doze lekova, što dovodi do opasnih nivoa šećera u krvi i moguće mentalne konfuzije, kome ili čak smrti.

Nekoliko kompanija radi na neinvazivnim uređajima za merenje šećera u krvi, ali nijedna nije napravila proizvod koji je dovoljno precizan i siguran da dobije odobrenje FDA, rekao je dr Dejvid Klonof, koji je 25 godina istraživao tehnologiju dijabetesa.

Tehnologija koja omogućava pametnim satovima i prstenovima da mere metrike poput otkucaja srca i kiseonika u krvi nije dovoljno precizna za merenje šećera u krvi, rekao je Klonof iz medicinskog centra Sater Health Mills-Peninsula u San Mateu u Kaliforniji. Napori da se meri šećer u krvi u telesnim tečnostima kao što su suze, znoj i pljuvačka takođe nisu spremni za udarno vreme.

„To je izazovno, i verujem da će u jednom trenutku postojati bar jedan naučnik ili inženjer da to reši“, rekao je Klonof.

U međuvremenu, potrošači koji žele tačno da izmere svoj šećer u krvi mogu kupiti u bilo kojoj apoteci uređaj za merenje glukoze u krvi koji je odobrila FDA.

„Svodi se na rizik. Ako FDA to odobri, rizik je veoma mali“, rekao je on. „Ako koristite proizvod koji nije odobren od strane FDA, vrlo često je rizik veoma veliki.“