Poljska i SAD ostaju prijateljske zemlje za većinu Ukrajinaca, ali su pozitivne ocene dve zemlje smanjene u odnosu na 2023. godinu.
To je prema sociološkom istraživanju koje je sprovela grupa za rejting od 10. do 11. februara 2024. godine, prenosi Ukrinform.
Prema anketi, generalno, većina ispitanika smatra SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo (po 81%), Nemačku (80%), Poljsku i Litvaniju (po 79%), Kanadu (78%), Francusku (70%) i Japan (55%) da budu prijateljske zemlje.
Istovremeno, Poljska ostaje prijateljska zemlja za većinu Ukrajinaca, ali je pozitivna ocena smanjena sa 94% na 79% u odnosu na prošlu godinu. Pored toga, smanjen je udeo onih koji Poljsku smatraju nedvosmisleno prijateljskom sa 79% na 33%.
„Iako većina Ukrajinaca i dalje vidi SAD kao prijateljsku zemlju, udeo onih koji kažu da su SAD nedvosmisleno prijateljske takođe se smanjio sa 61% u junu [2023.] na 35% sada i umesto toga biraju opciju „radije prijateljski“, rekli su sociolozi.
Istovremeno, apsolutna većina Ukrajinaca smatra Rusiju (97%), Belorusiju (90%) i Iran (75%) kao neprijateljske zemlje.
Prema istraživanju, Kina i Mađarska su prešle u kategoriju „prilično neprijateljskih“ zemalja, pri čemu 58% smatra Kinu i 52% Mađarsku kao neprijateljske zemlje. Ranije su ove dve zemlje posmatrane neutralnije: u junu 2023. Kinu je smatralo neprijateljskom zemljom 34% ispitanika, a 52% neutralnom, dok je Mađarsku ranije smatralo neprijateljskom zemljom 42% ispitanika i 26% ispitanika. opisao kao neutralan.
Odnos prema Belorusiji se pogoršao sa 56% na 71%. Povećan je udeo ispitanika koji Belorusiju tretiraju kao potpuno neprijateljsku zemlju.
Izrael se smatra neutralnim prema prijateljskim, a 44% ga ocenjuje neutralnim, a 38% prijateljskim. Više Ukrajinaca Tursku smatra neutralnom zemljom (51%). Istovremeno, u poređenju sa junom 2023. godine, rasprostranjenost mišljenja da je Turska prijateljska zemlja smanjena je sa 40% na 30%.
Istraživanje je sprovedeno među stanovnicima Ukrajine starijim od 18 godina u svim regionima, osim na privremeno okupiranim teritorijama Krima i Donbasa i teritorija na kojima nije bilo ukrajinske mobilne komunikacije u vreme istraživanja. Intervjuisano je oko 1.000 ispitanika. Granica greške ankete ne prelazi 3,1%.