Američki savezni tužioci u sredu su otkrili optužnicu protiv Takešija Ebisave, u kojoj se navodi da je on bio vođa japanskog organizovanog kriminalnog sindikata poznatog pod nazivom jakuza koji je ponudio da Iranu proda nuklearne materijale za oružje.
Ebisavu (60) su SAD već optužile za trgovinu drogom i oružjem u aprilu 2022. Očekuje se da će se suočiti sa američkim sudijom u četvrtak, zajedno sa svojim navodnim saučesnikom, 61-godišnjim Somphopom Singhasirijem.
Prema tužiocima u južnom okrugu Njujorka, Ebisava je bio „vođa u okviru transnacionalnog organizovanog kriminalnog sindikata Iakuza“ i kontaktirao je osobu za koju je verovao da je iranski general početkom 2020, sa ponudom da mu proda komponente nuklearnog oružja. Zauzvrat, pokušao je da kupi oružje za „etničku pobunjeničku grupu“ u Mjanmaru.
Međutim, iranski general je zapravo bio tajni agent američke Agencije za borbu protiv droge (DEA). Prema administratoru DEA En Milgram, Ebisava je ponudio da mu proda „uranijum i plutonijum za oružje, u potpunosti očekujući da će ga Iran koristiti za nuklearno oružje“.
Tokom video konferencije u februaru 2022., jedan od Ebisavinih zaverenika rekao je da imaju preko dve tone torijuma-232 i više od 100 kilograma uranijuma „žutog kolača“ i da mogu da proizvedu čak pet tona nuklearnog materijala u Mjanmaru.
Otprilike nedelju dana kasnije, Ebisava i još dvoje susreli su se sa agentom DEA i pokazali mu „dva plastična kontejnera, od kojih je u svakoj bila praškasto žuta supstanca… opisana kao „žuta torta“,“ navodi se u optužnici. Tužioci su pokazali fotografije sa oznakom „nuklearni uzorci“, koje je snimio agent DEA.
Tajlandske vlasti su zaplenile uzorke i poslale ih u SAD na analizu, koja je utvrdila da „oba uzorka sadrže količine uranijuma, torijuma i plutonijuma koje se mogu detektovati“, od kojih je poslednji bio za oružje, saopštilo je Ministarstvo pravde SAD.
Ako bude osuđen, Ebisava se suočava sa do 30 godina iza rešetaka zbog optužbi za trgovinu nuklearnim oružjem i zaveru, ali doživotni zatvor zbog zavere za trgovinu narkoticima i „zavere za posedovanje vatrenog oružja, uključujući mitraljeze i destruktivne uređaje“.
Kancelarije DEA u Japanu, Tajlandu, Indoneziji, Danskoj i Indiji takođe su bile uključene u istragu slučaja, zajedno sa Kancelarijom za međunarodne poslove DOJ-a i Odsekom za borbu protiv terorizma Odeljenja za nacionalnu bezbednost. SAD su zahvalile Indoneziji, Japanu i Tajlandu na saradnji sa tužilaštvom.