Predstavnici Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Sindikata novinara Srbije održali su protestni skup, sa koga su Kraljevskom sudu pravde u Londonu poručili da Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) ne izručuje „istraživača i borca protiv kriminala i ratnih zločina“ Džulijana Asandža.
Zajedno sa hiljadama aktivista širom sveta dižemo glas protiv zabrane slobode govora i istraživačkog novinarstva, što će biti neminovna posledica pogrešne odluke suda da izruči Asandža SAD, rekla je predstavnica UNS Kristina Kovač Nastasić.
Ona je podsetila da je Asanž objavio snimak američke vojske o ubistvu civila u Iraku 2007. godine, a među ubijenima su bila dva novinara agencije Rojters, i zbog toga je kriv, i zapitala zar je borba za istinu zločin.
Novinarstvo je javno dobro, jer od profesionalnog novinarstva ima koristi svako društvo, svaki građanin. Ukazivanjem na zloupotrebe, na kršenje zakona, na korupciju, na zlo i nepravdu, često daleko od očiju javnosti, novinarstvo doprinosi slobodi ljudi i demokratiji. Zato je novinarstvo javno dobro, naglasila je Kovač.
Prema oceni novinarskih udruženja, pogrešna odluka britanskog suda o izručenju Asanža proizvela bi dve tragične posledice – on bi u SAD mogao biti osuđen na smrt, a takođe bi novinarstvo kao profesija moglo biti ugroženo širom sveta.
Odluka vlade Velike Britanije o izručenju Asanža stajaće kao trajnja pretnja svakom istraživačkom novinaru, svakom borcu protiv prljavih projekata, nasilja i zločina, bilo da iza njih stoje države, interesne grupe ili pojedinci, smatraju novinarska udruženja.