Prema novoj studiji, žene koje redovno vežbaju imaju značajno manji rizik od rane smrti ili fatalnog kardiovaskularnog događaja od muškaraca koji redovno vežbaju, čak i kada žene ulažu manje napora.
Nalazi, objavljeni u časopisu Američkog koledža za kardiologiju, zasnovani su na prospektivnoj analizi podataka više od 400.000 odraslih u SAD starosti od 27 do 61 godine koja je pokazala da su tokom dve decenije žene bile 24% manje verovatne od onih koje to ne čine. vežbe da dožive smrt iz bilo kog razloga, dok su muškarci bili 15% manje verovatni. Žene su takođe imale 36% smanjen rizik od fatalnog srčanog udara, moždanog udara ili drugog kardiovaskularnog događaja, dok su muškarci imali 14% smanjen rizik.
„Nadamo se da će ova studija pomoći svima, a posebno ženama, da shvate da su spremni da steknu ogromne koristi od vežbanja“, rekla je dr Suzan Čeng, kardiolog i katedra Erika J. Glazer u ženskom kardiovaskularnom zdravlju i nauci o populaciji u Smidtovom srcu. Institut u Cedars-Sinai, Los Anđeles.
„To je neverovatno moćan način da se živi zdravije i duže. Žene u proseku imaju tendenciju da vežbaju manje od muškaraca i nadamo se da će ovi nalazi inspirisati više žena da dodaju dodatno kretanje u svoje živote.“
Istraživači su otkrili vezu između žena koje imaju veći smanjeni rizik od smrti u poređenju sa muškarcima među svim vrstama vežbanja. Ovo uključuje umerenu aerobnu aktivnost, kao što je brzo hodanje; energične vežbe, kao što su časovi vrtenja ili preskakanje konopca; i trening snage, koji može uključivati vežbe sa telesnom težinom.
Naučnici su otkrili da je kod umerene aerobne fizičke aktivnosti smanjen rizik od smrti i kod muškaraca i kod žena na 300 minuta, odnosno pet sati nedeljno. Na ovom nivou aktivnosti, žene i muškarci su smanjili rizik od prerane smrti za 24%, odnosno 18%. Slični trendovi su primećeni i sa 110 minuta nedeljnih snažnih aerobnih vežbi, što je koreliralo sa 24% smanjenim rizikom od smrti za žene i 19% smanjenim rizikom za muškarce.
Žene su takođe postigle iste koristi kao i muškarci, ali za kraće vreme. Za umerenu aerobnu vežbu, oni su ispunili oznaku smanjenja rizika od 18% za polovinu vremena potrebnog za muškarce: 140 minuta, ili manje od 2,5 sata, nedeljno, u poređenju sa 300 minuta za muškarce. Uz snažne aerobne vežbe, žene su ispunile oznaku smanjenja rizika od 19% sa samo 57 minuta nedeljno, u poređenju sa 110 minuta potrebnih muškarcima.
Ova prednost se odnosila i na nedeljne vežbe treninga snage. Žene i muškarci koji su učestvovali u vežbama zasnovanim na snazi imali su 19% i 11% smanjen rizik od smrti, respektivno, u poređenju sa onima koji nisu učestvovali u ovim vežbama. Žene koje su radile trening snage videle su još veći smanjeni rizik od kardiovaskularnih smrti – 30% smanjen rizik, u poređenju sa 11% kod muškaraca.
Za sve zdravstvene prednosti vežbanja za obe grupe, međutim, samo 33% žena i 43% muškaraca u studiji ispunilo je standard za nedeljne aerobne vežbe, dok je 20% žena i 28% muškaraca završilo nedeljni trening snage. .
„Čak i ograničena količina redovne vežbe može pružiti veliku korist, a ispostavilo se da je to posebno tačno za žene“, rekla je Čeng. „Uzmite malo redovnog vremena za vežbanje, čak i ako je to samo 20–30 minuta intenzivnog vežbanja nekoliko puta nedeljno, može da ponudi mnogo više dobiti nego što oni mogu da shvate.
„Ova studija naglašava da ne postoji jedinstven pristup vežbanju“, rekao je Eric J. Shiroma, sc.D., programski direktor u ogranku za kliničke primene i prevenciju u Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv (NHLBI). „Potrebe i ciljevi fizičke aktivnosti neke osobe mogu se promeniti u zavisnosti od starosti, zdravstvenog statusa i rasporeda – ali vrednost bilo koje vrste vežbi je nepobitna.
Autori su rekli da više faktora, uključujući varijacije u anatomiji i fiziologiji, može objasniti razlike u ishodima između polova. Na primer, muškarci često imaju povećan kapacitet pluća, veća srca, veću telesnu masu i veći udeo brzih mišićnih vlakana u poređenju sa ženama. Kao rezultat toga, žene mogu koristiti dodatne respiratorne, metaboličke i zahtjeve za snagom da izvedu isti pokret i zauzvrat uberu veće zdravstvene nagrade.
Smernice za fizičku aktivnost za Amerikance preporučuju odraslima najmanje 2,5–5 sati vežbi umerenog intenziteta ili 1,25–2,5 sati intenzivnog vežbanja svake nedelje, ili kombinaciju oba, i da učestvuju u dva ili više dana u nedelji vežbanja zasnovanog na snazi. aktivnosti.