Američka senatorka Džin Šahin pozvala je ove nedelje u Minhenu na hapšenje Milana Radoičića zbog dešavanja u Banjskoj 24. septembra, piše Kossev.
Šahin se na marginama Minhenske konferencije odvojeno sastala sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem i kosovskim premijerom, Aljbinom Kurtijem.
U međuvremenu je na panelu ovog međunarodnog foruma kazala da bi Radoičić „trebalo da bude uhapšen i da ode u zatvor“.
„Milan Radoičić je priznao saučesništvo u onome što se dogodilo 24. septembra i ubistvima. Zbog toga bi sada trebalo da odgovara. Srbija i Kosovo treba da sarađuju povodom toga“, kazala je nakon susreta sa Vučićem i Kurtijem, preneo je Kossev.
Da je razgovarao sa Šahin, ali i drugim američkim senatorima, potvrdio je prethodnog dana Vučić u objavi na Instagramu, navodeći da su imali dug, otvoren i sadržajan razgovor.
Kazao im je da je zabrinut za Srbe nakon poslednjih poteza Prištine, pozivajući na nastavak dijaloga, dok se ujedno zahvalio na podršci SAD-a u pronalaženju rešenja.
Vučić, sa druge strane, nije saopštio da su razgovarali i o dešavanjima u Banjskoj, odnosno Radoičiću.
Poziv na hapšenje Radoičića stiže nakon ovonedeljnog oglašavanja kosovskog ministra unutrašnjih poslova, koji je, pozivajući se na obaveštenje INTERPOL-a, kazao da su osumnjičeni za napad u Banjskoj ubačeni u sistem međunarodnih poternica.
„Baš čudno“, prokomentarisao je ovog jutra ironično Vučić, navodeći da je „INTERPOL-ova poternica raspisana po zahtevu nezavisnog Kosova“.
Podsetimo, 24. septembra došlo je do oružanog sukoba između naoružane grupe Srba i pripadnika Kosovske policije. Tada je prvo u ranim jutarnjim satima na ulazu u selo ubijen narednik redovne jedinice Kosovske policije. U ovom mestu su potom ubijena tri člana grupe Srba, dok je više njih ranjeno i uhapšeno.
U međuvremenu je nekadašnji potpredsednik Srpske liste, Milan Radoičić, preuzeo odgovornost za organizaciju napada.
Da je navodno za Milanom Radoičićem i ostalim učesnicima dešavanja u Banjskoj raspisana međunarodna poternica, odnosno upućen zahtev, još početkom decembra su nezvanično izveštavali mediji. Vest su potom potvrdili glavni tužilac Specijalnog tužilaštva, Bljerim Isufaj, kao i kosovski ministar za zajednice i povratak, Nenad Rašić.
Kako Kosovo nije član INTERPOL-a, zahtevima za raspisivanje međunarodnih poternica posreduje UNMIK.
UNMIK, međutim, zvanično nije hteo da govori o pojedinačnim licima, kao ni to da li su oni već INTERPOL-u uputili zahtev.
Radoičić je početkom oktobra priveden od strane Uprave kriminalističke policije u Beogradu, te mu je određeno zadržavanje do 48 časova. On je, međutim, ubrzo pušten, a nakon što je Viši sud u Beogradu odbio predlog za određivanje pritvora.
Upitan da li će Radoičić nakon podizanja INTERPOL-ove poternice biti uhapšen, srpski predsednik Srbije je ovog jutra kazao:
„Polako, pustite nadležne organe državne Srbije… Naši državni organi rade svoj posao i sprovode istragu, i u skladu sa tim će se ponašati“, kazao je Vučić.