Na marginama Minhenske bezbednosne konferencije, šef kabineta predsednika Ukrajine Andrij Jermak i bivši generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen održali su sastanak Međunarodne operativne grupe za bezbednost i evroatlantske integracije Ukrajine.
Događaju su prisustvovali i bivša državna sekretarka SAD Hilari Klinton, bivši premijer Švedske Karl Bilt, kopredsedavajući Alijanse 90/Zeleni Omid Nuripur (Nemačka) i bivši specijalni predstavnik SAD za Ukrajinu Kurt Volker.
Jermak je napomenuo da je invazija Rusije na Ukrajinu u punom obimu direktna posledica činjenice da našoj zemlji nije bilo dozvoljeno da uđe u NATO u poslednje dve decenije.
„Ukrajini je potreban NATO, ali je potrebna i Alijansi Ukrajina. I potrebna joj je što pre. Neizvesnost po ovom pitanju omogućiće Rusiji da opravda nastavak rata. Pozivanje Ukrajine bio bi signal odlučnosti NATO saveznika. poslati snažan signal Putinu da pretnja daljem vojnom agresijom neće sprečiti Ukrajinu da uđe u NATO. Time bi se uklonilo glavno opravdanje Rusiji da nastavi rat“, rekao je on.
Jermak je rekao da je ruska invazija na Ukrajinu deo šire strategije Moskve da podriva evropski bezbednosni poredak.
„Uspeh u Ukrajini će inspirisati Putina na dalju agresiju. Nekažnjivost rađa nove zločine“, dodao je on.
Istovremeno, rekao je on, Ukrajina je na bojnom polju pokazala da može biti dragocena prednost za sistem kolektivne bezbednosti. Oružane snage Ukrajine stekle su jedinstveno borbeno iskustvo, a ukrajinska odbrambena industrija ima veliki potencijal i ubrzano se razvija.
Prema njegovim rečima, pomoć Ukrajini u odbrani i sprečavanju dalje agresije doprinosi jačanju evropske bezbednosti uopšte, zbog čega je po nalogu predsednika Vladimira Zelenskog osnovana Međunarodna radna grupa za bezbednost i evroatlantske integracije Ukrajine.
Obraćajući se medijima nakon sastanka Međunarodne operativne grupe u Minhenu, Jermak je napomenuo da je Kijevski sporazum o bezbednosti koji je razvila prethodna Operativna grupa postao osnova za Zajedničku deklaraciju o podršci Ukrajini koju su usvojili lideri G7 na samitu NATO-a. u Viljnusu. U cilju unapređenja ovih aranžmana, naša zemlja je već potpisala tri bilateralna sporazuma o bezbednosnim obavezama sa Ujedinjenim Kraljevstvom, Nemačkom i Francuskom. U toku je rad na relevantnim dokumentima sa drugim zemljama.
On je rekao da je ukrajinski narod u protekle dve godine pokazao da je sposoban da pobedi u ovom ratu, ali da partneri treba da podrže Ukrajinu i pruže neophodnu pomoć.
„Sve što treba da se desi mora da se desi na vreme. Ovo je istorijski trenutak, biće to istorijski jubilarni samit u Vašingtonu. I potpuno je u redu, kao što je rekao gospodin Rasmusen, ovo je zaista naš cilj – poziv za pridruživanje NATO-u. , jer Ukrajini je potreban NATO, a NATO-u je potrebna Ukrajina“, rekao je Jermak.
On je naglasio da Ukrajini treba obezbediti dovoljnu količinu naoružanja i municije, a naša zemlja će braniti ne samo sebe, već i mir u Evropi.
„Zato što je Putinova invazija na Ukrajinu samo deo njegove strategije. Budite uvereni, on već zna svoju sledeću metu. A ako neko priča o nekakvom zaoštravanju za nas, Ukrajince, to zvuči malo čudno, jer situacija u Ukrajini, gde milioni ljudi žive u ratnom stanju, ne može dalje da se pogorša“, rekao je Jermak.
Rasmusen je sa svoje strane dodao da su u protekle dve godine partneri Ukrajini pružili pomoć i podršku bez presedana, uključujući snabdevanje oružjem, ali s obzirom na moć Rusije, to nije dovoljno i pomoć treba povećati.
„Moramo da uradimo mnogo više. Prvi korak treba da bude trenutno ukidanje svih ograničenja u isporuci oružja. Moramo da snabdevamo Ukrajince ne samo onim što je potrebno, već i maksimalnom mogućom količinom. Nemačka mora da obezbedi rakete Taurus, Ujedinjene Države moraju da obezbede oružje dugog dometa.Moramo što pre da isporučimo borbene avione,dronove i sve ostalo što je Ukrajincima potrebno.Uradili smo dovoljno do sada da Ukrajina preživi.Ono što sada moramo da uradimo je da obezbedimo ono što je Ukrajini potrebno pobeda. Ovo bi trebalo da bude strategija pobede“, rekao je Rasmusen.
Bivši generalni sekretar NATO-a je dodao da veruje da je vreme da se pozove Ukrajina u NATO, a Međunarodna radna grupa će raditi na argumentima koji će uveriti saveznike.