Sa smanjenjem arktičkog morskog leda zbog klimatskih promjena, polarni medvjedi se suočavaju s neizvjesnom budućnošću u pronalaženju hrane. Nova studija koja je proučavala ponašanje polarnih medvjeda u zalivu Hudson otkriva da mnogi od njih gube kilograme čak i kad se trude pronaći hranu na kopnu tokom ljeta.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Communications, otkrilo je da čak i kada polarni medvjedi pronađu hranu poput bobica, jaja, morskih ptica i drugih, potrebno im je toliko truda da je njihov unos kalorija manji od potrošnje, rezultirajući gubitkom težine. Drugi medvjedi su ušli u fazu polu-hibernacije, ali i dalje gube kilograme, ukazujući na teškoće u održavanju telesne težine.
Vodeći autor studije, biolog za divlje životinje iz Geološkog zavoda SAD, Entoni Pagano, ističe da je 19 od 20 proučavanih medvjeda izgubilo u prosjeku 47 funti (21 kilogram) u periodu od tri nedelje. To predstavlja gubitak težine od oko 7% njihove tjelesne mase u kratkom vremenskom periodu.
Polarni medvjedi tradicionalno love foke sa visokim sadržajem masti dok su na morskom ledu. Međutim, smanjenje morskog leda znači da su medvjedi duže na kopnu, gdje je dostupnost hrane ograničena. Nedostatak morskog leda ozbiljno ugrožava njihovu sposobnost da održe telesnu težinu tokom ljeta.
Biolozi su otkrili da polarni medvjedi na kopnu troše veliku količinu energije u potrazi za hranom, što dovodi do gubitka težine čak i kad uspiju pronaći hranu. Studija naglašava da je vitalno očuvanje arktičkog morskog leda za opstanak polarnih medvjeda, jer im to omogućuje pristup njihovom glavnom izvoru hrane – fokama.
Dok se polarni medvjedi trude prilagoditi promjenama u njihovom okruženju, studija naglašava da su sada već na granici izdržljivosti. Gubitak staništa morskog leda predstavlja ozbiljnu prijetnju njihovom opstanku, a suočeni s nedostatkom hrane, medvjedi se bore za preživljavanje.
Ova studija pruža novo svjetlo na izazove s kojima se suočavaju polarni medvjedi u promjenjivom arktičkom okruženju i ističe hitnu potrebu za zaštitom njihovog staništa kako bi se osigurala njihova dugoročna preživljavanja.