Bespilotne letelice, ili bespilotne letelice, bile su središnje mesto u ratu u Ukrajini. Neki analitičari tvrde da su dronovi preoblikovali rat, dajući ne samo efekte na taktičkom nivou, već i oblikujući operativne i strateške ishode.
Važno je razlikovati ove različite nivoe rata. Taktički nivo rata odnosi se na akcije na bojnom polju, kao što su patrole ili racije. Operativni nivo rata karakteriše vojnu sinhronizaciju taktičkih akcija za postizanje širih vojnih ciljeva, kao što je uništavanje komponenti protivničke vojske. Strateški nivo rata se odnosi na način na koji se ovi vojni ciljevi kombinuju da bi se obezbedili politički ciljevi, posebno okončanje rata.
U ratu u Ukrajini, šta su dronovi postigli na ova tri nivoa?
Sve više dokaza, uključujući moje sopstveno istraživanje kao vojnog naučnika koji proučava ratovanje bespilotnim letelicama, sugeriše da su dronovi doneli neke taktičke i operativne uspehe i za Ukrajinu i za Rusiju. Ipak, oni su strateški neefikasni. Uprkos sve većoj upotrebi dronova, Ukrajina nije izbacila Rusiju iz regiona Donbasa, a Rusija nije slomila volju Ukrajine da pruži otpor.
Rat bespilotnih letelica u Ukrajini razvija se na načine koji se razlikuju od načina na koji druge zemlje, posebno Sjedinjene Države, koriste bespilotne letelice.
Prvo, SAD koriste dronove širom sveta, a često i u zonama sukoba koje Ujedinjene nacije ne priznaju ili nemaju američke trupe na terenu. Za razliku od ovog obrasca „udara preko horizonta“, Ukrajina i Rusija koriste dronove tokom međunarodno priznatog sukoba koji je omeđen njihovim granicama.
Drugo, SAD upravljaju naoružanim i umreženim dronovima, kao što je Reaper, najnapredniji dron na svetu. Ukrajina i Rusija usvojile su širi opseg dronova niskog i srednjeg ranga.
Ukrajinska „vojska dronova“ sastoji se od jeftinijih i lako naoružanih dronova, kao što je DJI kineske proizvodnje. Ukrajina je takođe koristila bespilotne letelice TB-2 Bairaktar turske proizvodnje — „Toiota Corolla“ dronova. Britanski istraživački centar za odbranu i bezbednost Roial United Services Institute procenio je da Ukrajina gubi 10.000 dronova mesečno i da će u roku od godinu dana imati više dronova nego vojnika, što implicira da će nabaviti preko 2 miliona dronova. Da bi upravljala ovim sposobnostima, Ukrajina je nedavno osnovala novi ogranak oružanih snaga: Snage bespilotnih sistema.