Grupa za istraživanje svemirske klime na Univerzitetu u Ouluu u Finskoj već neko vreme proučava efekte padavina energetskih čestica iz svemira, poznatijih kao aurora borealis ili severno svetlo, na zimske vremenske varijacije. Aurora borealis nije samo prelep svetlosni fenomen, već uključuje i hemijske promene koje dovode do oštećenja ozona visoko u polarnoj stratosferi zimi.
Oštećenje ozona uzrokovano energetskim česticama pojačava polarni vrtlog, jak vetar koji duva od zapada ka istoku oko polarnog regiona tokom zimske sezone. Pojačani polarni vrtlog takođe pojačava zapadne vetrove na površini, proizvodeći blage zime u severnoj Evropi i posebno u Finskoj.
„S druge strane, tokom zima sa slabim padavinama čestica, polarni vrtlog može da oslabi, pa čak i da se potpuno razbije, dozvoljavajući hladnom arktičkom vazduhu da struji na jug. Tada Finska i severna Evropa obično doživljavaju hladne periode, kao ove zime“, kaže vanredni profesor Timo Asikainen.
„Polarni vrtlog je već jednom puknuo ove zime i predviđa se da će se ponovo slomiti sledećeg vikenda. Naši sopstveni modeli su predvideli verovatan raspad polarnog vrtloga tokom zime već prošlog leta.“
Iskustvo pokazuje da, posebno u Finskoj, potrošnja električne energije i, uopštenije, energije koja se koristi za grejanje, u velikoj meri zavisi od vremena. Ovo postavlja pitanje: Koliko padavina čestica iz svemira može uticati na potrošnju električne energije preko polarnog vrtloga? Nedavna studija grupe za svemirsku klimu Univerziteta u Ouluu bila je prva koja se bavila ovim pitanjem.
Studija, objavljena u časopisu Naučni izveštaji, otkrila je značajan uticaj padavina čestica na zimske temperature u Finskoj i na temperaturno zavisan deo potrošnje električne energije tokom zimskog perioda (januar–mart).
U najboljem slučaju, varijabilnost povezana sa padavinama energetskih čestica bila je oko 14% prosečnog nivoa potrošnje električne energije u Finskoj tokom zime i objašnjavala je do 50% međugodišnjih varijacija u potrošnji električne energije.
„Najznačajniji rezultat studije pokazao je da padavine čestica, ili geomagnetna aktivnost kao njen zamenik, značajno utiču na zimske temperature u Finskoj i potrošnju električne energije kroz polarni vrtlog: jake padavine čestica odgovaraju višim zimskim temperaturama i manjoj potrošnji električne energije, i obrnuto. “, kaže Veera Juntunen, doktorski istraživač.
Studija je koristila sveobuhvatnu statistiku potrošnje električne energije od 1990-ih do danas iz Finske energetske asocijacije. „Iz ovih podataka morali smo pažljivo da uklonimo varijacije koje nisu povezane sa temperaturama. Ovo je zatim otkrilo uticaj taloženja čestica na temperaturu i potrošnju električne energije“, kaže Juntunen.
Veza je važila od 1950-ih do danas, ali zanimljivo samo u zimama kada sa istoka duvaju ekvatorijalni stratosferski vetrovi, takozvani KBO vetrovi.
„Ovaj KBO efekat je već primećen u prethodnim studijama i povezan je sa činjenicom da kada su KBO vetrovi istočni, atmosferski talasi velikih razmera, takozvani planetarni talasi, se vode iz niže atmosfere u polarnu stratosferu. zajedno sa taloženjem čestica, oni stvaraju uočeni efekat na polarni vrtlog“, objašnjava Asikainen.
Studija otkriva zanimljiv novi društveni uticaj svemirskog vremena. Uzimanje u obzir padavina čestica iz svemira moglo bi pomoći da se predvide zimske temperature i potrošnja električne energije, u najboljem slučaju, nekoliko meseci ili čak godina unapred, ako naučimo kako da bolje predvidimo padavine čestica u dužim vremenskim okvirima od trenutnog.