Grupa pod vođstvom Daniele Kraft uspela je da stvori revolucionarnu mrežu mikročestica koja je istovremeno jaka i potpuno fleksibilna, predstavljajući pravi proboj u fizici meke materije.
Dr. Hulio Melio, istraživač na ovom projektu, istražuje mikroskopske, fleksibilne mreže, što je složen zadatak. U prirodi, takve mreže se mogu naći u gelovima, polimerima ili citoskeletu ćelija ljudskog tela.
Tim je uspeo da stvori mrežu mikroskopskih sfera koristeći silicijum dioksid i lipidnu prevlaku, sa posebnim DNK vezama koje omogućavaju pomeranje čestica jedne u odnosu na druge, čime se postiže fleksibilnost mreže.
Proces stvaranja ove mreže je izuzetno zahtevan, zahtevajući pažljivo rukovanje optičkom pincetom kako bi se sferične čestice postavile u željenu strukturu. Međutim, pristup je osetljiv na promene u okolini, što može dovesti do gubitka fleksibilnosti mreže.
Istraživači su već dobili nove uvide koji pomažu u boljem razumevanju mekih modova u mikromrežama. Veće mikrostrukture su sklonije kvadratnom stanju i lakše se deformišu, što je od ključnog značaja za razvoj novih materijala sa specifičnim svojstvima, kao i za potencijalnu primenu u biomedicinskim aplikacijama poput mikrorobota za operacije.
Dr. Melio se nada da će uspeti da razvije način za daljinsku kontrolu deformacije mikromreže, što bi otvorilo put ka stvaranju funkcionalnih mikrorobota.