Veći deo Libije je pustinja koja je suva od kostiju, ali jedan obalni grad na Mediteranu pati od suprotnog problema – njegove kuće i polja su preplavljene misterioznim porastom podzemnih voda.
Ustajala voda i blato poplavili su kuće, ulice i gajeve palmi oko severozapadnog grada Zlitena, šireći neprijatan miris i stvarajući mesta za razmnožavanje komaraca.
Mnogi meštani su napustili svoje domove, gde su zidovi napukli ili se srušili, usred straha od pogoršanja ekološke krize u oblasti oko 160 kilometara istočno od glavnog grada Tripolija.
„Voda je počela da izlazi pre dva meseca i još uvek nastavlja da raste i potapa naše bunare“, rekao je za AFP Mohamad Ali Diub, vlasnik farme udaljene četiri kilometra od Zlitena. „Sve moje voćke — jabuke, kajsije i nar — su mrtve.
Ovaj 60-godišnjak je rekao da je iznajmio kamione za vodu da ispumpaju ustajalu vodu i kupio gomilu peska da ih baci na vlažnu zemlju, u pokušaju da spase neke od svojih vrednih urminih palmi.
Obično peskovita i svetla zemlja u ovoj oblasti postala je „blatna, crna i loše miriše“, rekao je drugi farmer, Mohamad al-Nouari, čija je zemlja potpuno zamočvarena.
Skoro 50 porodica je preseljeno, rekao je Moftah Hamadi, gradonačelnik Zlitena, grada od 350.000 ljudi poznatog po sufijskim svetištima, univerzitetu al-Asmarija i zasadima palmi i maslina.
Premijer Abdelhamid Dbeibah obećao je ovog mjeseca da će „popraviti ovu krizu na naučni i brz način“ i pozvao vlasti da obeštete ili presele raseljene porodice.
Ali još nema konsenzusa o tome šta je izazvalo poplavu.
Libiju muče sukobi i previranja od pada režima Moamera Gadafija 2011. godine i sada njome upravljaju dve rivalske administracije, sa sedištem u Tripoliju i Bengaziju.
Katastrofalne poplave poharale su grad Dernu na istoku Libije u septembru kada su se srušile dve brane. Ogromna poplava ubila je više od 4.300 ljudi, a više od 8.000 je nestalo, prema UN.
Meštani u Zlitenu kažu da poplave podzemnih voda nisu novost i ukazuju na područja prekrivena trskom od višegodišnjih poplava. Ali takođe kažu da ih je ovaj fenomen sada pogodio u do tada nepoznatim razmerama.
Medijski izveštaji ukazuju na različite moguće uzroke, od loše infrastrukture za odvodnjavanje do oštećenih cevovoda i jakih zimskih kiša.
Strani stručnjaci, uključujući Britaniju, Egipat i Grčku, otputovali su u Zliten, nadajući se da će identifikovati poreklo problema i pronaći rešenja.
Na drugim mestima u svetu, porast nivoa mora povezan je sa porastom obalnih podzemnih voda, jer gusta slana voda može da prodre duboko u zemlju i da gurne lakšu slatku vodu.
Libijske vlasti su u međuvremenu negirale bilo kakvu vezu između poplava i takozvane Velike reke koju je stvorio čovek, džinovske mreže cevi iz doba Kadafija koja kanališe vodu iz vodonosnog sloja duboko ispod južne pustinje za navodnjavanje obalnih farmi.
Kompanija za upravljanje projektom, kao i glavna vodovodna i elektroprivredna preduzeća u zemlji, udružili su napore da ublaže muke u gradu.
A nacionalni centar za kontrolu bolesti poslao je hitne timove, opremu i pesticide da iskorene rojeve komaraca.