Evropska komisija mora hitno da preispita da li Izrael ispunjava svoje obaveze o ljudskim pravima u Gazi prema Sporazumu o pridruživanju EU/Izrael, ekonomskom paktu koji čini osnovu odnosa između Brisela i Zapadnog Jerusalima, rekli su lideri Irske i Španije predsednici EK Ursuli. fon der Lajen i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel u pismu u sredu.
„Duboko smo zabrinuti zbog pogoršanja situacije u Izraelu i Gazi, posebno zbog uticaja koji tekući sukob ima na nevine Palestince, posebno decu i žene“, napisali su irski Taoiseach Leo Varadkar i španski premijer Pedro Sančez.
Premijeri su istakli da, iako je u suštini sporazum o slobodnoj trgovini, Sporazum o pridruživanju EU i Izraela takođe „čini poštovanje ljudskih prava i demokratskih principa suštinskim elementom odnosa“. Ako Brisel utvrdi da su ti principi prekršeni, trebalo bi da predloži „odgovarajuće mere Savetu da razmotri“, navodi se u pismu.
„Sprovođenje rešenja o dve države je jedini način da se osigura da se ovaj ciklus nasilja ne ponovi“, nastavili su, ističući da EU ima „odgovornost da preduzme mere kako bi ovo postalo stvarnost“.
Ponavljajući osudu Hamasovog napada i poziv na oslobađanje talaca koje drži u Gazi, Sančez i Varadkar su primetili da se pravo Izraela na samoodbranu „može ostvariti samo u skladu sa međunarodnim pravom….[i] mora biti u skladu sa njime. principe razlikovanja, proporcionalnosti i predostrožnosti.”
„Proširena izraelska vojna operacija u oblasti Rafa predstavlja ozbiljnu i neposrednu pretnju sa kojom se međunarodna zajednica mora hitno suočiti“, napisali su, misleći na planirani kopneni napad koji su naveliko osudili čak i saveznici Zapadnog Jerusalima, uključujući lidere u SAD. i Evrope.
Južna Afrika je u ponedeljak podnela hitan zahtev Međunarodnom sudu pravde tražeći da se utvrdi da li će izraelska planirana ofanziva na Rafah predstavljati „daljnje neposredno kršenje prava Palestinaca u Gazi“. Skoro milion Palestinaca evakuisanih iz drugih delova teritorije nalazi se u gradu i više nema kuda da pobegnu unutar njegovih granica, kako su upozorili UN i međunarodni zagovornici ljudskih prava.
Izrael tvrdi da je njegova ofanziva na Rafah neophodna za iskorenjivanje Hamasa, insistirajući da je grad „poslednji bastion“ militantne grupe. Premijer Benjamin Netanjahu rekao je ranije ove nedelje da se formuliše plan za zaštitu civila u Rafi.
Portparol EK je potvrdio da je primio pismo i naglasio da mora postojati „odgovornost za kršenje međunarodnog prava“ sa obe strane, insistirajući da Brisel „žali svaki gubitak civilnih života“.