Nova studija koja uključuje podatke sa oko 1.400 stanica za praćenje kvaliteta vazduha širom Kine otkrila je da stopa samoubistava raste kako kvalitet vazduha opada. Takođe pokazuje kako je državni plan za smanjenje zagađenja vazduha koji je vodio širom zemlje pomogao u sprečavanju desetina hiljada samoubistava za samo nekoliko godina.
Kina ima neke od najzagađenijih gradova na svetu, njene metropole prekrivene gustim smogom koji se nadvija nad milionima urbanih stanovnika.
Oko 16 odsto samoubistava širom sveta dešava se u Kini, iako su stope u toj zemlji značajno opale poslednjih godina. Postoji nekoliko razloga zašto bi to moglo biti, od povećanja prihoda do kulturnih promena. Ali nova studija tima ekonomista koji su kombinovali podatke o kvalitetu vazduha i izveštaje o smrti od samoubistva otkriva jasnije nego ikada ranije koliko su udisanje lošeg vazduha i stope samoubistava blisko povezani.
Kina se 2013. godine suočila sa „herkulovskim zadatkom da kontroliše zagađenje vazduha“, pa je uvela svoj Akcioni plan za sprečavanje i kontrolu zagađenja vazduha, koji je suzbio industrijske izvore zagađenja, regulisane emisije vozila, promovisao prelazak sa uglja na prirodni gas za grejanje. , i podstakao prelazak na solarnu energiju i energiju vetra, što je dovelo do značajnog poboljšanja kvaliteta vazduha.
Istovremeno, stopa samoubistava naglo je opala širom zemlje. Između 2010. i 2021. godišnja stopa samoubistava pala je sa 10,88 na 5,25 samoubistava na 100.000 ljudi, prema Kineskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CCDC).
Peng Zhang, ekonomista sa Kineskog univerziteta u Hong Kongu, i njegove kolege iskoristili su ove „upečatljive“ trendove da vide da li mogu da izoluju efekte zagađenja vazduha na rizik od samoubistva od drugih faktora povezanih sa samoubistvom.
Da bi to uradili, ukopali su se u nedeljne podatke o kvalitetu vazduha i usavršili meteorološki fenomen koji se zove termalne inverzije, koje zadržavaju zagađenje vazduha blizu tla u sloju hladnog vazduha koji je pričvršćen toplijim pojasom iznad.
Ove inverzije obično traju samo nekoliko sati, ali na nivou okruga mogu povećati nedeljnu prosečnu koncentraciju finih čestica u vazduhu (poznatu kao PM 2,5) za oko 1 procenat, otkrili su Zhang i kolege.
Prethodna istraživanja su pokazala kako ove male čestice mogu da putuju direktno do mozga, menjajući njegovu hemiju za samo 24 sata i dovodeći do lošijeg mentalnog zdravlja i moguće lošije emocionalne regulacije na duži rok.
Nadovezujući se na te studije, koje pružaju verodostojan mehanizam koji povezuje zagađenje vazduha i samoubistva, Zhang i njegove kolege su primetili jasan i nagli porast stope samoubistava u roku od nedelju dana od događaja termalne inverzije, ali efekat nije trajao duže od 7 dana.
„Ovo su ‘dodatna’ samoubistva – smrti koje inače nikada ne bi nastupile da se kvalitet vazduha nije pogoršao“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Dobra vest je da se otprilike 10 odsto nedavnog trenda pada stope samoubistava u Kini može pripisati smanjenju zagađenja vazduha. To iznosi skoro 46.000 samoubistava sprečenih između 2013. i 2017. zbog napora da se očisti kinesko nebo, procenjuju istraživači.
„Iako ostaje mnoga otvorena pitanja u vezi sa vezama između kvaliteta vazduha, mentalnog zdravlja i samoubistva, ova analiza dodaje hitnost pozivima na politiku kontrole zagađenja širom sveta“, piše tim.
Studija je možda ograničena na Kinu i pokazuje samo korelaciju između smoga i stope samoubistava, ali svi bismo trebali obratiti pažnju na njene nalaze znajući da gotovo nigdje na Zemlji više nema stalno bezbednih nivoa zagađenja vazduha.
Studija je objavljena u časopisu Održivost prirode.
Ako je ova priča izazvala zabrinutost ili morate da razgovarate sa nekim, pogledajte ovu listu da biste pronašli dežurnu liniju za krizne situacije 24 sata dnevno u svojoj zemlji i zatražili pomoć.