Znamo da rad u previše bučnim okruženjima, pa čak i igranje igara mogu oštetiti naš sluh, ali kako se to tačno dešava?
Naučnici sada imaju bolju predstavu o tome, a takođe su otkrili potencijalni način da to spreče.
Tim sa Univerziteta u Pitsburgu koristio je testove na miševima kako bi utvrdio da su glasni zvukovi povezani sa skokovima nivoa cinka u unutrašnjem uhu, kako u smislu količine, tako i u pogledu toga koliko je široko rasprostranjen. Čini se da to širenje cinka šteti ćelijama uha i remeti komunikaciju između njih.
Istraživači su takođe otkrili da određeni lekovi mogu da deluju kao sunđeri za brisanje viška cinka i vraćanje ili zaštitu sluha. Na kraju, možda ćemo jednog dana puštati tablete uoči rok koncerata kako bismo zaštitili naše uši.
„Ovi rezultati ističu signalizaciju cinka kao potencijalnu metu za sprečavanje i ublažavanje gubitka sluha izazvanog bukom“, pišu istraživači u svom objavljenom radu.
Zajedno sa sopstvenim posebnim proteinom koji ‘puni’, cink se nalazi u određenim oblastima zdravih ćelija kohlearne dlake i spiralnog limbusa. Izloženost glasnoj buci izaziva preobilje ove dve hemikalije u ćelijama, razbacanih poput šoljica po kući jutro posle velike zabave.
Koristeći genetska podešavanja i davanje jedinjenja lekova, istraživači su uspeli da smanje ove nivoe cinka kod miševa, vraćajući u izvesnoj meri gubitak sluha i obezbeđujući određenu zaštitu od izlaganja buci pri jakoj jačini zvuka.
Treba još mnogo posla da se uradi pre nego što se nešto što je pogodno za ljude može očistiti kao bezbedno i efikasno, ali se nadamo da se mogu razviti tretmani koji će se primeniti pre ili posle izlaganja (na primer, u hitnoj pomoći).
„Genetski ili farmakološki poremećaji signalizacije cinka promovišu oporavak kohleara nakon traume buke“, pišu istraživači.
Znamo da produženo izlaganje glasnim zvucima može izazvati gubitak sluha i da je to čest problem. Oko 1,5 milijardi ljudi širom sveta živi sa nekom vrstom gubitka sluha, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije.
Zbog toga zemlje imaju zakone o nošenju štitnika za uši na gradilištima i zašto će vas mnogi pametni telefoni sada upozoravati ako pokušavate da povećate jačinu zvuka vaše muzike koja pumpa slušalice na viši nivo nego što vaše uši mogu da podnesu.
Vremenom se mogu razviti problemi kao što je tinitus (neprestano zujanje u ušima), ali ova nova studija sada donosi sa sobom neka važna otkrića o tome šta se tačno dešava – i kako bismo mogli da zaustavimo ove iscrpljujuće efekte.
„Gubitak sluha izazvan bukom ugrožava milione života, ali, pošto biologija gubitka sluha nije u potpunosti shvaćena, sprečavanje gubitka sluha je stalni izazov“, kaže otorinolaringolog Thanos Tzounopoulos sa Univerziteta u Pitsburgu.