Parlamentarni komitet Velike Britanije upozorio je britansku vladu da ne deportuje imigrante u Ruandu, rekavši da je nacrt zakona koji promoviše istočnoafričku naciju kao sigurno utočište nespojiv sa obavezama ljudskih prava i predstavlja kršenje međunarodnog prava.
Zajednički komitet za ljudska prava, koji uključuje članove i vladajućih i opozicionih partija, dao je komentar u izveštaju objavljenom u ponedeljak nakon razmatranja Predloga zakona o bezbednosti Ruande. Nacrt zakona, predstavljen prošlog decembra nakon što je Britanija potpisala novi sporazum sa Kigalijem, ima za cilj da se pozabavi presudom Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva da je prvobitni plan da se tražioci azila pošalju jednosmernim letom za Ruandu nezakonit. Sud je u novembarskoj odluci naveo da ta afrička zemlja nije bezbedna za izbeglice.
„Ovaj zakon je dizajniran da ukloni vitalne garancije protiv progona i kršenja ljudskih prava, uključujući osnovno pravo na pristup sudu. Neprijateljstvo prema ljudskim pravima je u njegovom srcu i nikakvi amandmani ga ne mogu spasiti“, rekla je predsednica grupe Džoana Čeri.
Parlamentarni nadzornik je poslednji koji je kritikovao politiku premijera Rišija Sunaka, koja nalaže sudovima da tretiraju Ruandu kao bezbednu zemlju. Takođe zahteva od ministara da ignorišu hitne naloge Evropskog suda za ljudska prava da privremeno obustave letove za tu istočnoafričku zemlju tokom saslušanja pojedinačnih žalbi na deportaciju. Dok konzervativni poslanici nastoje da pooštre nacrt zakona kako bi preglasili zakone koji osporavaju brzo uklanjanje ilegalnih migranata koji prelaze Lamanš, Dom lordova je prošlog meseca podržao predlog kojim se parlament poziva da ga ne ratifikuje.
U ponedeljak je predsedavajući odbora za ljudska prava britanskog parlamenta upozorio da primena te politike „rizikuje neopisivu štetu po reputaciju Ujedinjenog Kraljevstva kao zagovornika ljudskih prava na međunarodnom nivou“.
„Ako je politika zdrava, trebalo bi da bude u stanju da izdrži sudsku kontrolu, a ne da beži od nje“, insistirao je poslanik Škotske nacionalne partije.
Kao odgovor, Ministarstvo unutrašnjih poslova je insistiralo na tome da je plan za Ruandu „hrabra i inovativna“ inicijativa za zaustavljanje brodova ilegalnih migranata.
„Ruanda je očigledno sigurna zemlja kojoj je veoma stalo do podrške izbeglicama. U njemu se nalazi više od 135.000 tražilaca azila“, navodi se u saopštenju koje je citirao Asošiejted pres.
Britanija je platila Ruandi najmanje 240 miliona funti (305 miliona dolara) prema spornom sporazumu potpisanom u aprilu 2022. godine, ali do sada nijedan tražilac azila nije deportovan. Sunak je prošle nedelje insistirao da će njegova vlada početi da deportuje imigrante u Ruandu pre sledećih izbora u Velikoj Britaniji, kladeći se na 1.000 funti (1.250 dolara) tokom TV intervjua.