Evropska komisija odobrila je delimično izuzeće poljoprivrednicima od pravila zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) kojima se obavezuje da određeni deo svog obradivog zemljišta ostave neobrađeno.
Da bi dobili podršku iz budžeta EU, poljoprivrednici moraju da poštuju određne ekološke uslove za zaštitu klime. Taj uslov se primjenjuje na gotovo 90 posto korišćenih poljoprivrednih površina u EU i igra važnu ulogu u uvođenju održivih poljoprivrednih praksi.
Uredba, koju je Komisija donela nakon rasprava s državama članicama, stupa na snagu 14. februara i primenjivaće se retroaktivno od 1. januara do kraja ove godine, 31. decembra 2024.
Umesto da poljoprivrednici EU zemljište drže na ugaru ili četiri posto njegove obradive površine ostave neproduktivnim, po novoj uredbi koju je usvojila Komisija smatraće se da ispunjavaju zahtev ako na sedam posto svog obradivog zemljišta uzgajaju useve koji vežu azot (kao što su sočivo, grašak ili bob) i/ili postrne useve.
Postrni usevi su biljke koje rastu između dva glavna useva. Ti usevi mogu služiti kao ishrana za životinje ili kao zeleno đubrivo. Upotreba useva koji vežu azot i postrnih useva donosi brojne koristi za okolinu u smislu zdravlja tla, npr. poboljšava bioraznolikost tla i sprečava ispiranje hranjivih materija. U skladu sa ekološkim ciljevima ZPP-a, usevi se moraju uzgajati bez sredstava za zaštitu bilja.
“Ova mera nudi fleksibilnost poljoprivrednicima i istovremeno nastavlja da ih nagrađuje za njihov ključni rad na podsticanju bezbednosti hrane i održivosti”, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Uz masovne proteste poljoprivrednika širom EU, sve je više kritika na račun zelene tranzicije, Zelenog plana EU-a za postizanje klimatske neutralnosti do 2050.
Nekoliko meseci pre evropskih izbora, Komisija nastoji da smiri nezadovoljstvo poljoprivrednika – nedavno je povukla predlog o upotrebi pesticida, a sada omogućava privremeno izuzeće o korišćenju obradivog zemljišta.
Države članice koje žele da primene uredbu o odstupanju na nacionalnom nivou moraju obavestiti Komisiju u roku od 15 dana od stupanja na snagu Uredbe kako bi poljoprivrednici bili obavešteni što je pre moguće.
Komisija ističe da je odluka pažljivo odmerena kako bi se poljoprivrednicima obezbedila fleksibilnost i kako bi im se pomoglo da se suoče s brojnim izazovima s jedne strane, i zaštite biološke raznolikosti i kvaliteta tla s druge strane.