Nova studija otkriva da komplikacije trudnoće takođe mogu uticati na zdravlje deteta kasnije u životu

Nova studija otkriva da komplikacije trudnoće takođe mogu uticati na zdravlje deteta kasnije u životu

Hipertenzivni poremećaji trudnoće (HDP) i gestacijski dijabetes (GDM) su dve od najčešćih komplikacija trudnoće i dovode trudnice u povećan rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti kasnije u životu.

Sada, u novoj studiji koja će biti predstavljena danas na godišnjem sastanku Društva za majčino-fetalnu medicinu (SMFM), The Pregnancy Meeting, istraživači će otkriti nalaze koji sugerišu da ove komplikacije trudnoće takođe mogu dovesti do pogoršanja kardiovaskularnog zdravlja deteta.

Sažetak je objavljen u dodatku američkog časopisa za akušerstvo i ginekologiju u januaru 2024.

U sekundarnoj analizi 3.317 parova majka-dete iz prospektivne studije hiperglikemije i neželjenog ishoda trudnoće (HAPO FUS), istraživači su ispitali da li postoji veza između hipertenzivnih poremećaja trudnoće i gestacionog dijabetesa i kardiovaskularnog zdravlja deteta.

Sa strane majke, 8% je razvilo visok krvni pritisak tokom trudnoće, 12% je razvilo gestacijski dijabetes, a 3% je razvilo i visok krvni pritisak i dijabetes.

Istraživači su zatim ispitali kardiovaskularno zdravlje deteta 10 do 14 godina nakon porođaja. Kardiovaskularno zdravlje je procenjeno na osnovu četiri metrike: indeks telesne mase, krvni pritisak, ukupni holesterol i nivo glukoze. Pedijatrijske smernice su kategorisale svaku metriku kao idealnu, srednju ili lošu. Istraživači su otkrili da je pre 12 godina (srednja starost: 11,6) više od polovine dece (55,5%) imalo najmanje jednu metriku koja nije bila idealna, što ih stavlja u veći rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara.

„Ovi nalazi su važni jer se tradicionalno mislilo da rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti počinje nakon rođenja – da svi počinju u istoj tački“, kaže glavni autor studije Kartik K. Venkatesh, MD, Ph.D., subspecijalista za medicinu majke i fetusa i docent za akušerstvo i ginekologiju i docent epidemiologije i direktor programa za dijabetes u trudnoći na Medicinskom centru Veksner Univerziteta Ohajo u Kolumbusu. „Ovi podaci sugerišu da to nije slučaj i da ono što se dešava u materici može uticati na dete tokom njegovog životnog veka.“