Studija otvara put rešenjima za povećanje broja pedijatrijskih kliničkih ispitivanja

Studija otvara put rešenjima za povećanje broja pedijatrijskih kliničkih ispitivanja

Svake godine u SAD oko 15.000 dece i tinejdžera mlađih od 20 godina oboli od raka. Ipak, većina nema priliku da učestvuje u kliničkim ispitivanjima, koja nude najnovije, najperspektivnije tretmane i poboljšavaju ishode pacijenata.

Nova studija Centra za rak Marki Univerziteta u Kentakiju objavljena u JCO Oncologi Practice baca svetlo na ovaj disparitet i utire put rešenjima za povećanje učešća u kliničkim ispitivanjima među mladim pacijentima sa rakom.

Pod rukovodstvom Erica Durbina, dr.P.H., direktora registra raka u Kentakiju i Fonda zajedničkih resursa za informatiku za istraživanje raka u UK Markei Cancer Center, istraživanje pokazuje izvodljivost povezivanja centralnog registra raka i podataka konzorcijuma kliničkih ispitivanja pedijatrijskog raka za praćenje pacijenata i opisati nedostatke u upisu u klinička ispitivanja. Istraživanje se koristi za vođenje studije o povezanosti nacionalnog registra za rak u detinjstvu i Dečje onkološke grupe (COG).

Istraživački tim je uspešno povezao podatke iz registra raka Kentakija, koji prati sve nove slučajeve raka u državi, i COG, nacionalnu bazu podataka dece upisane u klinička ispitivanja. Uparujući ove skupove podataka, identifikovali su pacijente iz Kentakija koji nisu bili uključeni u kliničko ispitivanje ili drugu COG studiju.

„Ova studija je ključni korak ka tome da sva deca imaju pristup najnovijim i najefikasnijim tretmanima raka koje nude klinička ispitivanja“, rekao je Durbin. „Utvrđivanjem ko ne učestvuje, možemo razviti strategije za premošćavanje jaza. Ovo je posebno važno za Kentaki, koji ima četvrtu najveću stopu incidencije raka u detinjstvu u poređenju sa drugim državama.“

Istraživači su otkrili da je samo 47% dece obolele od raka bilo uključeno u klinička ispitivanja. Veća je verovatnoća da će biti uključena mlađa deca i oni sa određenim karcinomima, poput bubrega, neuroblastoma i leukemije.

Analiza ovih podataka može pomoći lekarima da razumeju obrasce upućivanja i identifikuju grupe nedovoljno zastupljene u kliničkim ispitivanjima. Informacije se zatim mogu koristiti za razvoj ciljanih strategija za povećanje upisa među ovim grupama.