Proučavanje mozga insekata inspiriše razvoj energetski efikasnih robota

Proučavanje mozga insekata inspiriše razvoj energetski efikasnih robota

Fizičarka sa Univerziteta Groningen, Elisabetta Chicca, istražuje unutrašnji rad mozga insekata kako bi razumela njihove fantastične navigacione sposobnosti. Sa ograničenom moći mozga, insekti izbegavaju prepreke i uspešno se kreću kroz male otvore. Njena najnovija studija, koja uključuje razvoj robota koji oponaša ove sposobnosti, otvara nova vrata u potrazi za energetski efikasnim računarstvom.

Insekti koriste složene tehnike za navigaciju, čak i sa mozgom veličine glave igle. Razumevanje njihovih neuronskih mehanizama može nam pomoći u razvoju računarskih sistema koji su efikasniji u kretanju i izbegavanju prepreka.

Ključni aspekt njihovog ponašanja je praćenje kretanja objekata u okolini, što im omogućava procenu udaljenosti. Iako ovo dobro funkcioniše pri pravolinijskom kretanju, kretanje u krivinama predstavlja izazov. Insekti prilagođavaju svoje ponašanje kako bi se nosili sa ovim problemom.

Model razvijen od strane dr. studenta Thorbena Schoepea, pod nadzorom Chicce i u saradnji sa neurobiologom Martinom Egelhaafom sa Univerziteta Bilefeld, koristi se za istraživanje neuronskih aktivnosti insekata i razvoj robota koji oponaša njihovo ponašanje. Model se zasniva na principu usmeravanja ka oblastima sa najmanjim vidljivim kretanjem, što omogućava robotu da se uspešno kreće kroz različite okoline.

Ovaj rad pokazuje da efikasno ponašanje insekata može biti od suštinskog značaja u razvoju energetski efikasnih robota. Chicca ističe da se ovi principi mogu primeniti i u razvoju računarskih sistema, čineći ih manjim i efikasnijim. U budućnosti, očekuje se da će ovakva istraživanja otvoriti nova vrata u oblasti robotike i računarstva.