Holandija prestaje da šalje delove F-35 u Izrael

Holandija prestaje da šalje delove F-35 u Izrael

Apelacioni sud u Hagu presudio je u ponedeljak da Holandija mora da prestane da šalje Izraelu rezervne delove za svoje borbene avione F-35, rekavši da postoji rizik da se avion američke proizvodnje koristi za „ozbiljna kršenja međunarodnog humanitarnog prava“ protiv Palestinci.

Odgovarajući na tužbu koju je pokrenulo nekoliko grupa za ljudska prava u decembru, niži sud je presudio da je prodaja delova borbenih aviona politička odluka. Apelacioni sud se nije složio.

Holandija „mora da zabrani izvoz vojne robe ako postoji jasan rizik od ozbiljnih kršenja humanitarnog prava rata“, rekle su sudije u ponedeljak.

Holandskoj vladi bi moglo biti dozvoljeno da izvozi delove F-35 u Izrael u budućnosti, ali samo pod uslovom da se ne koriste u operacijama u Gazi, rekao je predsedavajući sudija Bas Boele.

„Nadamo se da će ova presuda ojačati međunarodno pravo u drugim zemljama tako da građani Gaze takođe budu zaštićeni međunarodnim pravom“, rekao je Michiel Servaes, direktor Oksfam Noviba, jedne od grupa uključenih u parnicu.

Holandska vlada mora da se povinuje sudskom nalogu u roku od sedam dana. Njegov zahtev da suspenduje nalog do žalbe Vrhovnom sudu je odbijen.

Delovi o kojima je reč su u vlasništvu SAD, ali Holandija ima regionalno skladište gde se skladište i šalju u zemlje koje čine konzorcijum F-35. Izrael je primio najmanje jednu pošiljku od oktobra prošle godine.

„Isporuka američkih delova za F-35 Izraelu po našem mišljenju nije neopravdana“, rekao je ministar trgovine Džefri van Liven, dodajući da avioni omogućavaju zapadnom Jerusalimu da se odbrani od pretnji „iz Irana, Jemena, Sirije i Libana“.

Procenjuje se da je 1.200 Izraelaca poginulo u nizu napada Hamasa u blizini Gaze 7. oktobra. Izrael je odgovorio objavom „rata“ palestinskoj grupi i pokretanjem ofanzive na enklavu. Većina od dva miliona stanovnika Gaze od tada je raseljena, a više od 28.000 Palestinaca je ubijeno u napadu, prema lokalnim vlastima.

Izrael je negirao da je počinio bilo kakve ratne zločine ili kršenje humanitarnog prava u Gazi. Premijer Benjamin Netanjahu je insistirao da su većina ubijenih Palestinaca bili „teroristi“ i borci Hamasa.

Prošlog meseca Međunarodni sud pravde naredio je zapadnom Jerusalimu da „spreči akte genocida“ u svom ratu protiv Hamasa, postupajući po tužbi Južne Afrike. Grupe za ljudska prava citirale su presudu u pozivima da se blokira prodaja oružja Izraelu.